Avro Lancaster B.Mk.I  NG 240

 

CF F2  "Freddie Firkin"

 

625. Squadron RAF

 

Klášterec nad Ohří    6.3.1945

 

 

 

 V noci z 5. na 6.3.1945 zaůtočilo přes 700 bombardérů RAF v rámci operace "Thunderclap" na vojenské cíle v Chemnitz. Po svržení pum se bombardovací svaz otáčel nad Krušnými horami na svoji zpáteční cestu do Británie. Dva letouny zde byly napadeny a sestřeleny nočním stíhačem Ju 88G. Jedním z nich byl Lancaster B.Mk.I, který kanadsko-britská posádka pojmenovala "Freddie Firkin". Letoun po zásazích začal hořet. Posádce F/O Jamese Alexandera v této situaci přálo štěstí a všech sedm členů stačilo včas vyskočit. Letoun se následně ve vzduchu rozpadl. Hlavní část trupu a křídla dopadly severně od Klášterce nad Ohří přímo na vrchol Holubího vrchu, zadní část letounu pak u Měděnce. K samotnému výskoku posádky se váže neuvěřitelná story zadního střelce Sgt. Williamse,která byla již mnohokrát publikována. Ve zkratce- jde o to, že požár na palubě mu zničil jeho osobní padák. Náhradní, osmý padák se nacházel v kokpitu stroje což se ale Sgt. Williams dozvěděl teprve den předtím od svého kapitána v hostinci u piva! Sgt.Williams měl kliku-stihl se kokpitu dostat a na záložním padáku vyskočit.

Celá posádka se po dopadu postupně dostala do německého zajetí. F/O Smith unikal čtyři dny a byl nakonec zajat až v Chebu. V roce 1987 tři členové posádky/Sgt.Williams,Sg.Robert Pyett a F/O William Petrachenko/ navštívili Československo a vrátili se tak na "místo činu". O jejich návštěvě informoval časopis Letectví a Kosmonautika1-3.1988.Z článku mimo jiné vyplívá, že někteří členové posádky navštívili místo havárie již v roce 1981-v té době ale bez mediální pozornosti.

Z letounu se dodnes zachovalo poměrně mnoho součástí, mimo jiné v Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím v obci Kovářská.Další věci se nacházejí v muzeu v Červeném hrádku u Chomutova.Podstatná část zadního střeliště se nachází ve VHU Praha Kbely.

     
Návštěva býv. členů posádky v muzeu Červ.Hrádek 1987 1987  
     
     

                                                                                              Místo dopadu 2010

   
Otáčkoměr vrtule-RPM            Umístění na přístr. desce

 

   
Krytka tlačítka pro hašení motoru Umístění na přístr. desce

 

   
"Vacuum" -indikátor ke gyroskopickým přístrojům  

 

     
   Ukazatel stavu paliva Ukazatel stavu paliva-hl.nádrže

 

     
Komponentový štítek    

 

     
Krytka z povrchu stroje Část kompasu Hydraulický rozvod

 

     
    Kyslíková lahev

 

     
    Zbytek turbodmychadla

 

     
Ukazatel plnícího tlaku Magneto-spínač zapalování Komponentový štítek

 

     
Magneto Otáčkoměr Štítek z komponentu

                                                     Vitrína věnovaná havarovanému Lancasteru-muzeum Červený hrádek u Chomutova

 

                                                                       Výfuk z motoru RR Merlin havarovaného stroje-p.Ivan Fiala