Boeing B-17G  44-8004

 

414. Bomber Squadron,97.Bomber Group,15.AF

 

Napajedla okr.Zlín     14.10.1944

 

 

 bokorys z knihy Vzpomínky na neznámé letce-se souhlasem autora p.Jana Mahra

Letoun  vybavený radarem H2X byl součástí bombardovacího svazu, který měl za cíl rafinerie ve Slezsku-Blechammer a Odertal.Po odhozu bomb nad cílem bylo letadlo zasaženo flakem. Střepiny vyřadily z provozu dva motory a prorazily palivové nádrže. Letoun začal zaostávat za svazem a ztrácel výšku. V prostoru Otrokovic již byl únik paliva tak kritický,že se posádka rozhodla nouzově přistát. Piloti zaregistrovali plochu letiště v Otrokovicích se zaparkovanými letouny typu Štuka a protože už neměli moc na vybranou, nasadili na okruh a chystali se k přistání. Na letadlo však zahájila palbu obsluha kulometu na letišti a letoun tedy změnil směr a s vysunutým podvozkem zamířil směrem k Napajedlům. Zde posádka provedla úspěšné přistání do terénu-na rozlehlé  pole poblíž statku Prusinky. Zdálo by se, že v této situaci už měla posádka nejhorší za sebou a čeká je už jen zajatecký tábor. Bohužel, krátce po přistání byli dva členové posádky/1/Lt. Winters a 1/Lt.Johnson/ zastřeleni  příslušníkem Gestapa. Ostatní,tímto činem otřesení letci,se ocitli v zajateckých táborech.

Nepoškozený letoun svému osudu také neunikl. Nehybná B-17 na poli upoutala pozornost pilotů 308. stíhací perutě,kteří se vraceli ze Slezska z doprovodu bombardérů. Čtyřčlenná letka vedená 1./Lt.Johnem Vollem se snesla až k zemi aby zjistila bližší podrobnosti. Poté, co piloti Mustangů spatřili posádku bombardéru opustit stroj zahájili na nebohou B-17 útok a po několika náletech ji zapálili. Letoun kompletně shořel, příslušníkům Luftwaffe tento milý dárek z nebe do rukou nepadl...

 

 

Dva snímky spáleneho vraku B-17 u Napajedel

 

Oba zastřelení američtí letci byli pohřbeni v Napajedlech a po válce jejich ostatky převezeny  do Francie na spojenecký válečný hřbitov St. Avold.

Na poli u Prusinek se dají dodnes nalézt drobné zbytky letounu. Místo, kde B-sedmnáctka shořela jsem našel v roce 2010. Na památku jsem si vzal několik "hilzen" z kulometu Browning  12.7 mm a slitek kovu z konstrukce stroje.

     

                                                                          Pole nad Prusinkami u Napajedel-misto, kde letoun po útoku Mustangů shořel

 

     
Americký symbol poblíž místa, kde byli zastřeleni dva členové posádky -rok 2010  
     
Slitek kovu z konstrukce letounu Slitek kovu Požárem poničené nábojnice Browning 12.7 mm
     

 

 

Více informací o této události lze najít ve skvělé knize nedávno zesnulého Jana Mahra-Vzpomínky na neznámé letce /2011/