Consolidated B-24H  Liberator  42-50403

 

759.Bomb Squadron, 459.Bomb Group, 15.AF

 

Korytná, okr. Uherské Hradiště  22.8.1944

 

Efektní snímek B-24 Liberator 459. Bombardment Group

 

22.8.1944 se spojenecké strategické letecké síly zaměřily na významné rafinerie na okupovaném území v Maďarsku,Rakousku a Horním Slezsku. Rozsáhlé aktivity vyůstily ve ztrátu šesti letounů na našem území. Jedním z nich byl B-24 velitele 1/Lt. Williama A. Sykese. Letoun startující z italské základny v Giulii,zařazený do 759. perutě měl bombardovat rafinerii Blechhammer-cíl, který se v průběu války stal osudný velkému množství bombardérů USAAF. Letoun byl po odhozu bomb nad cílem zasažen flakem. Střepiny poškodily obě poloviny křídla a motor číslo 3. Došlo k silnému poškození hydraulického a palivového vedení, snadno výbušná směs zaplavila stanoviště radisty. S vypraporovaným motorem letoun začal zaostávat za svazem o desítky kilometrů. V prostoru Uherského Brodu již byla situace neudržitelná a kapitán vydal posádce příkaz opustit letoun. Celé devítičlenné posádce se úspěšně podařilo zachránit na padácích. Část posádky byla zajata, části se po složité anabázi podařilo dostat na Slovensko. Během Slovenského národního povstání pak tito letci odletěli na palubě B-17 z letiště Tri Duby zpět do Itálie.

Letoun dopadl nedaleko Korytné do lesa zvaného Bačárna. Dopadnout musel téměř kolmo, na leteckém snímku z r.1950 není vidět žádný průsek. Trosky rovněž nejsou nijak rozptýlené, všechny se nacházejí v okruhu max. několik desítek metrů.

 

                                                                 

 Svítání nad údolím u Korytné,uprostřed snímku les "Bačárna" /květen 2012/

 

Původní pamětní tabulka v místě dopadu /2012/

                                                            

 Výrobní štítek motoru,výstražná tabulka a páka parkovací brzdy.

 

                                                     

               

Výrobní štítek motoru Pratt and Whittney R 2030 Cyclone

 

   
Podavač nábojového pásu ke kulometu střelce Část karteru motoru

 

 

Ovladač   Nerezový plech z motoru
     

 

Plech z motoru Plech a ventilová vahadla Hydraulická nádrž?
     

 

Nádrž hydr. kapaliny? Svíčka z motoru Ventil z motoru stroje
     

 

 

                                                                         Fotografie fragmentů ze sbírky Jirky Černoška

 

   
Disk kola hlavního podvozku Část plechu s se znakem letectva USA

 

Válec motoru

 

   

 

   
     
     
     

 

   

Sluneční brýle zn. Bausch and Lomb

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Aktualizace 5.9.2017

Pan Marek Janča z Korytné mi poslal  fotografie fragmentů, které kdysi z této B-24 nalezl a novou pamětní desku, kterou na místě dopadu  v roce 2012 osadil místo původní tabulky.  Díky za příspěvek!

 

 

 

   
Výrobní štítek motoru Pratt and Whittney R 2030 Cyclone Štítek z autopilota Sperry A-5

 

   

Olejová nádrž

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informace čerpány z knihy Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce"  2011.Za pomoc děkuji  Lukášovi Svobodovi a Tomášovi "Loudinovi"!

Pavel Krejčí 1.2014