Boeing B-17G  42-31188

 

"Dead Man's Hand"

 

709.Bomber Squadron,447.Bomber Group,8.AF

 

Kálek okr. Chomutov        19.4.1945

 

 

 

 

 

AKTUALIZACE 19.1.2022: Doplněny materiály získané od synovce pilota stroje A. W. Browna a MACR z archivu NARA Fold3

 

 

Boeing B-17G 42-31188 / Foto via A. Wayne Brown/

 

 

                                      Fotografie B-17 42-31188 "Dead Man's Hand"   /převzato z knihy M. Veselého "Hvězdy nad Krušnohořím"

Dne 19.dubna 45, na samém sklonku války podnikla 8.AF poslední velkou akci nad naším územím. Zhruba 200 bombardérů podniklo nálet na cíle na území okupovaného Československa a okolí. Pokud si američané mysleli, že Německo má již zlomený vaz a tato akce bude "pohodička", tak měli možnost se přesvědčit, že stíhači Luftwaffe znají svoje řemeslo a ještě stále dokážou rozdávat tvrdé rány. Pět B-sedmnáctek se po útoku Me 262 toho dne zřítilo na našem území. Mezi nimi byla B-17G s "poetickým" názvem- Dead Man's Hand. (Kdo se trochu zajímá o historii pokeru ví, že tento termín je karetní kombinací dvou srdcových es a dvou osmiček, které držel v ruce slavný Will Bill Hickok, hrdina Divokého západu,  v okamžiku  kdy byl 2. srpna 1876  zastřelen). 

Letoun kapitána 1/Lt Roberta F. Glazenera  měl za cíl saskou Pirnu. Letoun byl zasažen útočící Me 262 Schwalbe, kterou pilotoval Obfw. Hubert Göbel z JG 7. Čtyři kanony Mk 108 ráže 30mm zpustošily letoun takovým způsobem, že šel okamžitě s hořícím křídlem k zemi. Posádka vyskočila tesně před tím, než letoun ve vzduchu explodoval. Jednotlivé členy posádky pak na zemi čekal rozdílný osud-pět jich bylo zajato z nichž jeden-2/Lt. Harold Cramer byl zastřelen 4.května německými vojáky na Plzeňsku. Tři další členové zajetí unikli.

 

Seznam členů posádky při poslední misi /www.b17flyingfortress.de/

 

Zbytky letounu dopadly na zem na velké ploše. Drobnější věci na české straně nedaleko obce Kálek, hlavní část letounu pak v Německu, těsně za hranicemi.

 

Pilot stroje, Lt. Robert F. Glazener. Snímek pořízený v poválečném období mi zaslal v r. 2021 jeho synovec, pan A. W. Brown. Thanks Wayne!

 

 Hezká fotografie Lt. Glazenera, kterou v devadesátých letech získal p. Jiří Šašek. Stroj B-17G 42-102829 v jehož kokpitu je Lt. Glazener vyfotografován "přežil" válku a je k 5.11.1945 veden u RFC Altus.

 

 

Lt. Clarence A. Perkins, který stroj pilotoval během letu přes Atlantik. "Dead Man´s Hand absolvoval úctyhodných 106 bojových misí.

Jejich seznam je ZDE

 

 

Missing Air Crew Report ke 42-31188 /NARA Fold 3/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 1987 našli lesáci poblíž Klínů část směrového kormidla ve žluté barvě s číslem 88 a v sedmdesátých letech dokonce na stromě ztrouchnivělý padák s koženým pásem a léky z výbavy pro přežití.

 

 

  Část směrového kormidla nalezená v r. 1987 lesními dělníky u obce Klíny byla vystavována v muzeu Svatopluka Vyvážila na  Červeném  hrádku. Jak zasvěcení jistě vědí, muzeum je již čtvrtým rokem na popud VHU a AV ČR uzavřeno a jeho majitel popotahován policií.

 

                                                   Fragment držáku kulometu Browning 12.7 mm s atypickými mířidly

                                

               

 

                   Atypický-plastový záměrný kříž                                                                             Umístění kulometu v levé části stroje

              

 

                              Nápis na vnitřní straně držáku 1188 a "left" a "nose" potvrzuje číslo letounu a umístění v levé přední části bombardéru

     

 

                                                                                  Zbytky pedálu nožního řízení

             

             

 

                                                                               Část plechu z horní strany křídla

            

 

                                                                                      Krytka z motoru stroje

          

 

 

Fotografii modelu letounu na kterém létal jeho strýc zaslal pan A. Wayne Brown

 

 

Za pomoc s nalezením stroje děkuji kamarádovi Martinovi. Informace o okolnostech sestřelu čerpány z knihy Martina Veselého "Hvězdy nad Krušnohořím"

Pavel Krejčí 1.2014, 1.2022