Junkers Ju 88A  W. Nr ?

 

FFS B 33

 

Hostivice-Jeneček    12.2.1944

 

 

 

   
   
2005 2005
   

 

12. února 1944 v 19.50 hod. havaroval v katastru obce Jeneček (dnes součást Hostivice) letoun letecké  školy FFS B33  z letiště Praha- Ruzyně. Podle četnického hlášení i podle vzpomínek pamětníků si pilot letadla pravděpodobně ve tmě  spletl dráhu na Ruzyni se státní silnicí Praha- Karlovy Vary. Letoun klesal z výšky 50 m s motory v malých otáčkách, podle hlášení "plachtil". Před dosednutím si osádka uvědomila svůj omyl, snažila se letoun opět zvednout, ale zachytila křídlem o dráty telefonního vedení podél silnice. Letoun se pak převrátil na záda a dopadl na pole před továrnu Lindbeton, (v současnosti areál STS Hostivice). Došlo k výbuchu a následnému požáru, který letadlo zcela zničil.
Jednalo se o dvoumotorový letoun Luftwaffe, s největší pravděpodobností Ju 88. Na palubě zahynula celá osádka, čtyři lidé. Němci přivezli na místo havárie velký protiletadlový reflektor, celou plochu nasvítili a po uhašení požáru odklízeli trosky až do rána.

Koncem devadesátých let byl na místě proveden průzkum spolkem PLA. Bylo nalezeno několik  drobných součástí. V roce 2009 bylo pole rozparcelováno a v součastnosti na místě katastrofy stojí rodinné domky. Jejich obyvatelé určitě nemají ani tušení, co se na místě kdy žijí před desítkami let stalo.

 

 

 

 

Drobné fragmenty nalezené na poli v místě havárie

 

Ján Crhán, Pavel Krejčí 3.2014