2 Republic  F-84F-40  Thunderstreak 

 

51-9517 /DD-108/    pilot-StUffz. Kraus

 

 52-6546 /DD-107/    pilot-Uffz. Hofmann

 

Jagdbombergeschwader 34 „Allgäu“

 

 

kopec Dyleň u Mar. Lázní okr. Cheb, 22.10.1959

 

 Ve čtvrtek 22.10.1959 v 9hod. ráno odstartovala ze základny Memmingen dvojice letounů F- 84F Thunderstreak patřící stíhací-bombardovací eskadře JaboG 34. Letouny měly za úkol provést navigační let nad  Bavorskem. Vedoucím dvojice byl Uffz Hofmann. Let zdaleka neprobíhal v poklidu. Po dosažení plánované hladiny ohlásil Uffz. Hofmann problém s kyslíkovou instalací. Dvojice tedy urychleně sklesala do nižší, bezpečné hladiny, vedení převzal StUffz Kraus. Dvojice ve špatném počasí "zakufrovala" a naladila tedy maják přívodní  stanice v Memmingenu. Shodou okolností  v blízkosti státní hranice s Československem fungoval maják na stejné frekvenci. Tím se letouny dostaly nad území západních Čech v prostoru Mariánských Lázní.  Dvojice provedla standardní přístrojový přibližovací postup a v domnění, že je na sestupu v Memmingenu prováděla důležité úkony před přistáním. Během provádění přibližovacího obrazce se sice během letu v poloze  "po větru" dostala zpět nad úzení Bavorska, ale poté se otočila na domnělé finále a pokračovala v letu podle přístrojů na východ, čímž se přibližovala k hornatému terénu u Dyleně.  Během sestupu vysunula podvozek,brzdící štíty a přistávací klapky, upravila rychlost na 150 Kt a pokračovala v klesání. Další události se odehrály v rozmezí několika vteřin. Oba letouny zachytily o stromy na vrcholku kopce,byly těžce poškozeny a začaly hořet. Piloti se bleskurychle katapultovali.  Obě letadla  dopadla necelý kilometr od sebe pod Dylení. Po nárazu se obě F-84 zaryly do země a začaly hořet. Oba piloti měli neuvěřitelné štěstí, jejich vystřelovací sedadla Martin Baker MK.GT5 zafungovala skvěle a přestože katapultáž byla provedena mimo jejich funkční obálku oba piloti se zachránili. K jejich záchraně přispělo i to, že po katapultáži jejich trajektorie kopírovala svah. Oba letci byli v krátké době zadrženi bdělými příslušníky PS a uvězněni.Následně byli převezeni k výslechu do Prahy.

Německé a americké úřady krátce na to zahájily pátrání po dvou nezvěstných letadlech. Rozsáhlé pátrání nepřineslo žádný výsledek a bylo 2. listopadu oficiálně ukončeno. Teprve 16.listopadu československá vláda oznámila, že němečtí letci byli zadrženi na našem území ačkoliv to předtím vehementně popírala! Poté následovalo diplomatické vyjednávání a a 3. prosince 1959 byli zadržení piloti předáni na hraničním přechodu Waidhaus-Rozvadov německé straně.

Za zmínku rovněž stojí reakce československé protivdušné obrany kritického dne- 22.října.

Československá PVO poprvé zaregistrovala neznámý cíl v 10:07 ještě v Bavorsku. Bylo mu přiděleno číslo 6724. v 10:16 vzlétl z Plzně-Líní Mig-19P pilotovaný kpt. Polákem s úkolem přehradit neznámému narušiteli kurz. O to samé se měl pokusit v prostoru Bílovice-Nepomuk kpt. Ptáček se svým Mig-17PF. Dvojice neznámých letounů narušila československý vzdušný prostor v 10:24 ve výšce 5500M a vzápětí jej opustila v 10:28 u obce Starý Hroznatov. V 10:26 odstartoval ze Žatce třetí hotovostní stíhač kpt. Brunclík na Mig-17PF. Ke vizuálnímu kontaktu s narušiteli nedošlo a vzápětí byl ztracen i radarový. Během tří minut oba stroje narušily hranici podruhé, tentorát již v minimální výšce a vzápětí došlo k havárii obou strojů v prostoru kóty 739.

Oba letouny byly po havárii zkoumány československými vojenskými úřady. Pozornost byla zaměřena hlavně na navigační a elektronické systémy a střelecký radar APG-30. Velké části letounů byly odvezeny, zbytek zůstal na místě v hraničním prostoru po další desítky let. V roce 1992 byl z místa dopadu 51-9517 /DD-108 Kraus/ vyzdvižen motor stroje Wright J65-W-3. Byl následně odvezen do VHU Praha Kbely a stal se exponátem výstavy "Vysoká rudá zeď".

V roce 2010, když jsme  se na místo havárie obou strojů s Petrem Hruškou a Honzou Vladařem dostali poprvé,se zde  ještě nacházelo značné množství trosek.

 

 

Letoun DD-108 51-9517 /StUffz Kraus/

 

 

 

                                                                                                                                                   kresba-Letectví+Kosmonautika 18/1999

 

Fotografie zachycující uvedený stroj ještě ve službách USAF

 

Místo dopadu stroje-stav  v r. 2014

   

 

   

 

 

   

 

 

Část rámečku přístroje Lopatka motoru Wright J65
   

 

 Část znaku z křídla

   

 

 Část fotokulometu

   

 

 

Fotografie trosek Krausova stroje, které poskytl P. Nykodym z Chebu- díky moc!

 

Motor Wright J65-W-3 krátce po vyzvižení Motor
   

 

Brzdící štít Torzo kulometu Browning M2
   

 

Štítek z komponentu Štítek ze servomechanismu
   

 

Štítek z měřiče tlaku hydraulické kapaliny Štítek pro nastavení kamery fotokulometu
   

 

  Štítek z fotokulometu
   

 

Štítek z nádrže odmrazovací kapaliny

 

 

 

Letoun DD-107 52-6546 /Uffz. Hofmann/

 

 

 Uffz Rolf Hofmann v době přeškolování na F-84F na arizonské základně Luke AFB /duben 1959/

               

 

Místo dopadu-2014

Dodnes viditelný kráter po dopadu Fragmenty konstrukce letounu
   
   

 

Součást se štítkem výrobce stroje- Republic Aviation

   

 

Gyroskopický kompas Čidlo indikátoru teploty výstupních plynů
   
   
Krytky z trupu stroje Krytky z trupu stroje
   

 

   
   

 

Části znaků Části znaků
   
   
Navigační "kolečko" pilota stroje Uffz Hofmanna "Radiocall"-výrobní číslo stroje z palubní desky
   
   
Nerezový štítek se záznamy o údržbě Nerezový štítek se záznamy o údržbě
   

 

Ovladač pro nastavení pedálů Umístění ovladače
   

 

Výstražný nápis Umístění nápisu
   
   
Panel umístěný vpravo od přístrojové desky Panel v originálním manuálu
   

 

 
Výstražný nápis/muzeum Gatow/ Výstražný nápis /muzeum Gatow/
   
   
   

                                                                                     Část křídla z vrcholku kopce Dyleň/ sbírka Zdeněk Buchtele/

                                                      

Rolf Hofmann na Čechy nezanevřel! Zde téměř přesně po čtyřiceti letech od nehody v kokpitu českého Su-25 na základně Memmingen!

 

Děkuji p. Lengyelovi z Chebu za upozornění na omyl v článku L+K 18/1999 ze kterého jsem vycházel. V uvedeném článku jsou přehozeny označení DD-107 a DD-108. Správně je to tedy DD-107 Hofmann. DD-108 Kraus- na webu již opraveno.

Pavel Krejčí 4.2014