Heinkel He 177A-3 Greif  W.Nr.15269

 

FWE/Flugzeugwerke/ Eger /KG 40/

 

Oblt. Hans Proppe + 2

 

Nový Hrozňatov okr. Cheb     23.1.1943

 

 

 

Stroj He 177A-3  se během technického záletu dostal z neznámých důvodů do potíží, které vyůstily v katastrofu. Posádka se pravděpodobně pokusila o nouzové přistání na pole u Nového Hrozňatova nedaleko letiště Cheb, letoun ale po dosednutí na pole přebytkem rychlosti vjel  do lesa. Trosky mohutného stroje obrovskou silou vrazily do kapličky asi dvacet metrů v hloubi lesa a zcela ji srovnaly se zemí. Posádka zahynula zřejmě nárazem do svatostánku /pámbů má někdy smysl pro černý humor/. Zbytky roztříštěného stroje promíchané se zdivem kapličky  pak částečně shořely.

Pilotem stroje byl Oblt. Hans Proppe, dalšími členy posádky pak  (Bf) Fw. Fritz Kammermeier  a (Bs) Uffz. Walter Ziegler. Všichni tito letci  byli příslušníky 1. Staffel KG 40, je možné, že šlo o přebírací let po přestavbě na verzi A-3. Personální karty zahynulých letců poskytl pan Peter Kaššák :

 

 

 

 

 Jedná se o jednu ze čtyř známých havárií letounů He 177 na našem území, všechny pravděpodobně z technických příčin.

V současnosti je na místě nehody jen hromada sutin ve které je sem-tam vidět fragment kovu, opodál pak několik míst, kde je možno nalézt slitky spečeného duralu. Místo jsme navštívili poprvé v r. 2008 společně s Honzou Vladařem a Petrem Hruškou. Honzovi se následně z archivu  podařilo zjistit identitu stroje.

 

Les u Hrozňatova-dějiště nehody

Zbytky kaple Zbytky kaple-dnes hromada sutin
   

 

Petr Hruška a autor na místě havárie Komponenty nalezené na místě nehody
   

 

Štítek na komponentu Šroubovací zátka se štítkem
   

 

Fragmenty na místě havárie Fragmenty na místě havárie
   

 

Kryt s odlitým číslem komponentu Zbytky plexiskla z kabiny
   

 

Krytka  Krytka
   

 

Pavel Krejčí, Jan Vladař, Petr Hruška 4.2014