Avia S-199   Výr. č. 82

 

LVA  Hradec Králové

 

Voj. Ak. Jaroslav Fejt

 

Malobratřice okr. Ml. Boleslav     17.3.1950

 

 

17.3.1950 došlo ve vzduchu ke srážce Avie S-199.82 a S-199.7 ze stavu LVA. Událost se odehrála nad obcí Malobratřice poblíž Sobotky v okrese Mladá Boleslav. Letoun akademika Fejta přešel do střemhlavého letu a dopadl několik stovek metrů od obce na svah rokle. Letoun byl zcela zničen, pilot zahynul.

Druhá Avie pilotovaná ak. Ivanem provedla vynucené přistání do terénu u obce Litkovice. Letoun byl lehce poškozen.

Z vyšetřovacího spisu získaného z VUA vyplívá, že nehodu zavinil ak. Ivan, který se v kritickém okamžiku zahleděl do mapy a narazil do kormidel vedoucího letounu.Vyšetřovatel shledal částečnou vinu i u ak. Fejta, který měl údajně díky nepozornosti provádět lehkou zatáčku doleva, k číslu, které do něj pak vrazilo.

Na straně funkcionářů nebylo vyšetřovatelem po metodické stránce shledáno zavinění. Dle spisu- „Úkol byl dán posádkám jasně-bylo postupováno přesně podle sovětské metodiky…“

Zajímavé je i hodnocení ak. Ivana.-„Voj. akademik Ivan je jako válečný stíhací pilot průměrný, značně těžkopádný, pomalejšího chápání…Poněvadž po stránce mravní a po stránce vedení svého soukromého života nedává záruku , že by byl důstojníkem splňujícím požadavky kladené na důstojníka lid. demokratické armády, navrhuji, aby byl jmenovaný propuštěn z LVA …“

Místo havárie letounu akad. Fejta jsem našel v roce 2007 bez problémů, podařilo se mi v Malobratřicích odchytit pamětníky, kteří mi přesně ukázali, kde letoun dopadl. Místo se nachází na svahu rokle, poměrně hustě zarostlé náletovou vegetací. Pod svahem je dodnes /2010/ množství plechů z konstrukce letounu a dalších fragmentů, převážně z motoru JUMO 211.

Havárií se v minulosti zabývali kluci ze spolku KVLH Rváčov, kteří mají množství fragmentů ve svém muzeu v Újezdu pod Troskami.

 

Palubní deska S-199 Drobné fragmenty z palubní desky
   

 

Část zaměřovače REVI 16B Část "kniplu"
   

 

Ciferník rychloměru Ciferník ukazatele otáček
   

 

Část "mutterkompasu" Víčko olejové nádrže
   

 

Část lafety MG 131 Fragment z disku kola hlavního podvozku
   

 

Drobné fragmenty elektroinstalace Části zasklení kabiny
 


 

 

 

 

Letoun akademika Ivana po "nouzáku" na poli u Litkovic-fotografie poničená povodněmi v r. 2002 /archiv VUA/

 

Protokol o nehodě z archivu VUA

       

 

Informace čerpány z archivu VUA Praha. Za bokorys děkuji p. Petru Kolmannovi, a za spolupráci klubu KVLH Rváčov.

 

Pavel Krejčí 4.2014