Focke-Wulf Fw 58 Weihe          W.Nr. 0403

 

Flugzeugführerschulle /FFS/   A/B 114

 

Gefr. Heger

 

Gefr. Waclawik

 

Gefr.Osterle

 

kopec Na Radosti okr. Jeseník        29.10.1941?

 

 

 Vrcholek kopce "Na Radosti", místo havárie P. Krejčí na místě nehody /2007/
   

 

Letadlo Na Radosti (Oswaldfreude)

 

Prvotní informaci jsem získal v roce 2000 od bývalého rodáka z Vápenné(Setzdorfu) pana A.Langera který po roce 1945 s kluky našel na Oswaldfreude pár drobných plechů z letadla, které mělo být anglické. Pamatoval si že po válce došlo k exhumaci britských letců ze hřbitova ve Vápenné u které on byl jako kluk a protože u toho hrála hudba a vše proběhlo slavnostně,tak si to zapamatoval.

 V roce 2003 jsem navštívil jednu z posledních původních občanek Vápenné paní E.Schubertovou, zdali něco o té události neslyšela. Paní mně přijala a hned ve dveřích mně šokovala že o této tragedii ví a že má dokonce fotografie z místa havárie protože její otec (lesní dělník) pomáhal s vyproštěním těl letců a uklidem místa havárie letadla. Jako dar dostal fotku jednoho letce, fotku pomníčku, fotku kde je její otec i se svým nadřízeným u toho pomníčku. Po vzájemné domluvě na zápůjčení jsem tyto fotografie nechal v Jeseníku přefotit a v pořádku i s vděkem jsem je paní Schubertové vrátil. Na zadní straně fotografie letce (H.Waclawika) je uvedeno 18.10.1941 Oswaldfreude. Paní též uvedla že letec Waclawik měl pocházet z Vídně tím pádem se jednalo o říšskoněmecké letadlo. Též si vzpomněla že v ty dny bylo oblačno, pošmourno tak jak bývá na Jesenicku když je zde špatné podzimní počasí. Fotka pomníku byla dost nekvalitní ale dalo se z ní vyčíst aspoň že se jednalo o tříčlenou posádku a opatrně se dala identifikovat jména ostatních letců . Na fotce pomníku bylo též vidět několik drobných fragmentů z letadla asi na památku místa tragédie. I přes usilovné pátrání se nedařilo cokoliv k této události více zjistit a i přes prohlídku dané oblasti nalézt místo havárie. Toto je způsobeno tím že prostor byl vytěžen a v současnoti je zde jiná skladba mladého lesa než tomu bylo v roce 1941.

 V roce 2006 když jsem v Opavě procházel fondy Vratislavských biskupů (f.KŘ Jánský Vrch k. ...) pod které patřilo též polesí Vápenná kde jsem našel jedno hlášení z 30.10.1941 o tom že 28.10.1941 našel (...) při obchůzce polesí havarované říšskoněmecké letadlo na Oswaldfreude o čemž upozornil policii a příslušné orgány a aktivně pomáhal i s lesními dělníky na odvozu těl letců a úklidu místa havárie. U daného hlášení se ovšem nenacházel ani protokol o škodě ani jiný dokument osvětlující více podrobností k této havárii. Dle data hlášení a datumu na fotografii by to znamenalo že letadlo tam leželo 10 dní nezjištěno, což se dá vysvětlit tím že se jedná o odlehlejší část polesí která je na konci jednoho hřbetu Studniční hory.

 V roce 2007 jsem se domluvil se členem Leteckého archívu p.P.Krejčím že se pokusíme lokalizovat místo havárie a též nalézt místo kde se nalézal pomník těmto letcům. Dne 4.10.2007 jsme se vydali do přibližné oblasti místa dopadu ale i přes usilovné pátrání se nám nedařilo lokalizovat prostor havárie. Po několika hodinovém pátrání (viz foto) se konečně podařilo nalézt několik drobných fragmentů z letadla. Tím se i podařilo lokalizovat místo kde byl pomník protože to jsou ty drobné kousky které ležely na pomníčku v roce 1941.

 V druhé polovině roku 2008 jsem vedl elektronickou korespondenci s p.J.Vladařem který má přístup k dokumentům uloženým v německém Bundesarchívu kde jsou seznamy německých havarovaných letadel. I přes podklady a data které jsem mu poskytl se mu stále nedařilo nalézt tento letoun. Toto je způsobeno tím že Německo denně ztrácelo ve výcviku a v boji několik desítek letadel a seznamy jsou proto hodně obsáhlé. Nakonec 10.11.2008 se mu podařilo nalézt tento letoun ale pod jiným označením a datumem.

 V hlášení 771/3_40 je uvedeno že u Freiwaldau dne 29.10.1941 havarovalo německé školní letadlo jednotky FFS A/B 114 se sídlem v rakouském Zwölfaxing.

Letoun: Fw 58 Wnr.403 byl zničen z 95% a tříčlenná osádka: Gefr.Heger, Gefr.Waclawik, Gefr.Osterle zahynula.

 Takto vypadá strohé hlášení o jedné letecké havárii. Zůstávají ovšem některé drobné nevyjasněné skutečnosti, jako kdy skutečně k havárii došlo, odkud a kam letadlo letělo. Toto se snad ještě časem podaří zjistit ale na tomto konkrétním příkladu je vidět že pátrat a objasňovat různé události lze ale je k tomu potřeba mít hodně trpělivosti a štěstí.V Jeseníkách je takový stav objasnění spíše vyjímka a tak je stále ještě hodně letadel o kterých jsou známy jen základní údaje nebo někdy ani to ne.

 

PETR SIKORA

 

                                                                  Unikátní fotografie pomníku zbudovaného přímo na místě nehody

                          

 

                                                                             Fotografie Uffz. Waclawika  /E. Schubertová/

                                       

 

                                                                             Několik drobných fragmentů z místa havárie

   

Petr Sikora, Pavel Krejčí 5.2014