Junkers Ju W.34 ?   W.Nr. ?

 

Sch.Flg. Ausb. Rgt 24 - Olomouc 

 

Jakubovice okr. Šumperk   7.8.1940

 

 

Obec Jakubovice a místo havárie stroje /2014/

 

Havárie neznámého stroje se odehrála ve válečném roce 1940 ve svahu nad obcí Jakubovice na Šumpersku.  Dle pamětníků panoval krásný letní den. Ze směru od východu se k vesnici přibližoval nízko letící letoun. Posádka zřejmě podcenila výšku terénu před sebou a začala příliš pozdě stoupat. Letoun narazil do pole na kopci  a částečně se roztříštil. Dle svědků byli na palubě čtyři letci. Dva zahynuli okamžitě po nárazu, dva později na následky zranění. Místo havárie obsadili němečtí vojáci a postupně místo uklidili. Letci byli dočasně přemístěni do místní márnice a pak převezeni neznámo kam. 

   
   
   
Patka kříže či pomníku v místě havárie?  
   

Místo havárie bylo nalezeno v roce 2014. Na místě bývalého pole p. Straky z Jakubovic se dnes nachází smíšený les. Zdá se, že letoun měl při nárazu již menší rychlost a tak se nijak výrazně neroztříštil ani nezaryl. Byly nalezeny pouze drobné fragmenty v okruhu asi dvaceti metrů. Dle nalezených trosek se dá usuzovat na německý stroj s hvězdicovým motorem. Jeden z fragmentů připomíná konstrukci firmy Junkers- hliníkový plech s prolisy. Je tedy možné že jde o stroj Ju W. 34.  V obci Jakubovice se traduje, že motor stroje se ze svahu skutálel až do obce k rybníku. Nezdá se mi to moc pravděpodobné, musel by překonat několik vrstevnicových cest. Je možné, že šlo o kolo hlavního podvozku. Jak se zdá, vše bylo Němci velmi důkladně odklizeno a tak ani není pravděpodobné, že by se v Jakubovicích nacházely další věci ze stroje. Typ ani identita stroje zatím nebyla zjištěna.

 

Aktualizace 10.3.2018

 

Dalším kamínkem do mozaiky dávných událostí přispěl  pan Jiří Černošek. Ten ve svém archivu fotografií dohledal snímek pomníku, který byl v r. 1940 odhalen na letišti v Olomouci-Neředíně. Jedná se o pomník čtyřem členům posádky letounu, který se / neuvedeno kde/ zřítil 7.8.1940.

Dle Volksbundu, dne 7.8.1940 jistý Gefreiter Heribert Hofmann /narozen v Moravské Třebové/, zahynul u obce Jakubovice okr. Zábřeh /dnes Šumperk/. Tento údaj jasně potvrzuje spojitost mezi nehodou u Jakubovic se jmény na pomníku. 

U Jakubovic tedy zahynuli- letecký instruktor 24. výcvikového pluku  Ofw. Jopp, pilotní  žáci Gefr. Hofmann a Gefr. Hollack. Čtvrtým na palubě byl Oblt. Ziegler od pozemního vojska. Údaje v textu článku nahoře jsou již doplněny. Díky Jirko!

 

 

 

 

 

 

 

Pavel Krejčí 5.2014