North American P-51B Mustang  

 

31. Fighter Group, 15. Air Force

 

2/Lt. Charles W. Bratton

 

Nětčice okr. Kroměříž   22.8.1944

 

 

Ilustrační obrázek- P-51B 31. Fighter Group /zdroj-forums.ubi.com/

 

 

 

Místo havárie v roce 2012

     

 

  Dne 22. srpna 1944 se spojenecké strategické síly ve Středomoří zaměřily na významné rafinerie na Němci okupovaném území.  Stíhacího doprovodu bombardérů se zúčastnila i 52. Fighter Group. Ta doprovázela Liberatory, které mířily k rafinerii v Blechhammeru. Mezi jinými, ten den ztracenými stroji byly i tři stíhací  P-51 Mustang, které havarovaly na jižní Moravě.

Letoun P-51B, pilotovaný 2/Lt. Charlesem Brattonem se poté, co rezpadl ve vzuchu,zřítil nedaleko obce Nětčice na Kroměřižsku. Ačkoliv se pilotovi podařilo vyskočit a válku přežil, dodnes není jasná příčina pádu. Je možné, že se srazil s Mustangem 1/Lt.  Hoffmana, který dopadl opodál, u obce Věžky. Podle jiné hypotézy byl letoun sestřelen. K havárii se vztahují zápisy v kronikách obce Rataje i Zborovice, výpovědi svědků se ovšem rozcházejí. 2.Lt Bratton /nar. 1921 v Texasu/ byl po seskoku padákem zajat a skončil v zajateckém táboře Stalag Luft III v Saganu.Zemřel v USA v roce 1994.

Výrobní číslo tohoto stroje se nepodařilo zjistit, je pravděpodobné, že to byl jeden z těchto dvou strojů:42-106547, nebo...551

Místu havárie se pečlivě věnoval p. Václav Remeš, kterému se podařilo nalézt velmi zajímavé fragmenty. Bohužel ani ty nepřinesly žádný poznatek o výrobním čísle stroje.

 

     

 

     

 

 

 

Informace čerpány mj. z výborné knihy Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce" /2011/

 

Pavel Krejci 6.2014