North American P-51B Mustang

 

309. Fighter Squadron, 31. FG, 15. AF

 

2/Lt. Sheldon Sandler

 

Ratíškovice okr. Hodonín    22.8.1944

 

 Ilustrační obrázek P-51B 31. Fighter Group /zdroj wp.scn.ru/

 

 Místo dopadu v roce 2011

     

  Dne 22. srpna 1944 se spojenecké strategické síly ve Středomoří zaměřily na významné rafinerie na Němci okupovaném území.  Stíhacího doprovodu bombardérů se zúčastnila i 52. Fighter Group. Ta doprovázela Liberatory, které mířily k rafinerii v Blechhammeru. Mezi jinými, ten den ztracenými stroji byly i tři stíhací  P-51 Mustang, které havarovaly na jižní Moravě.

Stroj 42-106547 nebo 42-106551 2/Lt. Sheldona Sandlera se stal obětí některého z německých stíhačů, s nimiž se pustil do souboje. Naposledy byl spatřen 1/Lt. Grosem z červené letky v souboji s Bf 109. Pilotovi se podařilo vyskočit na padáku a z místa sestřelu uniknout. Dostal se do kontaktu s místním hajným, který ho po dobu asi tří týdnů ukrýval. Zajat byl údajně na Slovensku a dočasným domovem se pro něj stal Stalag Luft III v Saganu. Letoun 2/Lt. Sandera se zřítil zhuba na půli cesty mezi Ratíškovicemi a vinařskou obcí Dubňany. Letoun po dopadu vytvořil mělký kráter a na místě shořel.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- 23.5.2019. Doplnění textu nahoře. Pan Šupálek z Ratíškovic se v minulosti sestřelem S.J. SANDLERA zabýval a květnu 2019 mi přeposlal část své korespondence s p. J. Mahrem:

"Příběh Sheldona Jamese Sandlera se pomalu, ale jistě uzavírá. Jak vyplývá z dokumentů datovaných 25.8.1944, které objevil najatý profi-researcher v NA Washington, 2/Lt. Sandler byl :
...captured near Polschitz/Maehren (Immediately after parachuted)..... Zadržený letec byl převezen do Vyškova a 24.8.1944 eskortován Fw. Haroldem Wiekem z S.G.101 do výslechového centra Oberursel u Frankfurtu n.M.
Trosky letounu včetně padáku a záchranné vesty (kompletní výpis) byly převezeny na letiště do Brna; zápis z 28.8.1944.

Zdá se, že 2/Lt. Sandler po dopadu prchal a nejpozději následující den (ale spíše ještě 22.8.44) byl zadržen o 13km dále u Polešovic na Uherskohradištsku.  J. Mahr 2013

Zajímavá je i informace, kterou panu Šupálkovi poskytla dcera hajného Kovaříka, paní Musilová. Ta popisovala své setkání s pilotem v den sestřelu na jejich hájovně, jako jediná z pamětníků ho popsala, že měl výrazně zrzavé vlasy a byl zraněn na noze. To potvrzuje i paní Mona Sobel, dcera pilota v internetové korespondenci. Paní Musilová vyprávěla, že mu prala zkrvavený šátek s potiskem mapy, potom ho její otec odvedl a ona ho už neviděla. To tedy jen potvrzuje víše zmíněnou informaci o zadržení krátce po sestřelu. Dříve udávaná zmínka o několikatýdenním ukrývání pilota se ukazuje jako mylná.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Místo dopadu se mi podařilo najít až na druhý pokus, poté, co se mi v Ratíškovicích podařilo najít pamětnici, která mi popsala kde zhruba hledat. V místě dopadu je dodnes zřetelný kráter. Nic podstatného ale v něm, ani v okolí již nalezeno nebylo, až na pár drobných fragmentů.

 

     

Informace čerpány mj. z knihy Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce"

Pavel Krejčí 6.2014

 Aktualizace 14.7.2021

Dne 30.června 2021 byl požehnán pamětní pylon u místa dopadu sestřeleného mustangu P-51B u Ratíškovic 22.8.1944. Na vybudování se podílel  obecní úřad,  firma Gama, návrh dělali junáci a Modrý život.  Informaci a fotografie poslal p. Václav Koplík