North American P-51B Mustang

 

309. Fighter Squadron, 31. FG, 15. AF

 

2/Lt. Sheldon Sandler

 

Ratíškovice okr. Hodonín    22.8.1944

 

 Ilustrační obrázek P-51B 31. Fighter Group /zdroj wp.scn.ru/

 

 Místo dopadu v roce 2011

     

  Dne 22. srpna 1944 se spojenecké strategické síly ve Středomoří zaměřily na významné rafinerie na Němci okupovaném území.  Stíhacího doprovodu bombardérů se zúčastnila i 52. Fighter Group. Ta doprovázela Liberatory, které mířily k rafinerii v Blechhammeru. Mezi jinými, ten den ztracenými stroji byly i tři stíhací  P-51 Mustang, které havarovaly na jižní Moravě.

Stroj 42-106547 nebo 42-106551 2/Lt. Sheldona Sandlera se stal obětí některého z německých stíhačů, s nimiž se pustil do souboje. Naposledy byl spatřen 1/Lt. Grosem z červené letky v souboji s Bf 109. Pilotovi se podařilo vyskočit na padáku a z místa sestřelu uniknout. Dostal se do kontaktu s místním hajným, který ho po dobu asi tří týdnů ukrýval. Zajat byl údajně na Slovensku a dočasným domovem se pro něj stal Stalag Luft III v Saganu. Letoun 2/Lt. Sandera se zřítil zhuba na půli cesty mezi Ratíškovicemi a vinařskou obcí Dubňany. Letoun po dopadu vytvořil mělký kráter a na místě shořel.

Místo dopadu se mi podařilo najít až na druhý pokus, poté, co se mi v Ratíškovicích podařilo najít pamětnici, která mi popsala kde zhruba hledat. V místě dopadu je dodnes zřetelný kráter. Nic podstatného ale v něm, ani v okolí již nalezeno nebylo, až na pár drobných fragmentů.

 

     

Informace čerpány mj. z knihy Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce"

Pavel Krejčí 6.2014