North American P-51C  Mustang   42-103503

 

5. Fighter Squadron, 52. FG, 15. Air Force

 

2/Lt. John E. Floyd Jr.

 

Třemešná okr. Bruntál    7.7.1944

 

 Bokorys P-51B Lt. Floyda /Vzpomínky na neznámé letce- se souhlasem autora/

 

 

 

Místo dopadu stroje v roce 2010

 

     

7.července 1944, během doprovodu bombardérů 15. AF k cílům v oblasti Horního Slezska došlo ke ztrátě P-51C 42-103503 od 52. Stíhací skupiny. Tato skupina, startující z italské Madny  zajišťovala stíhací ochranu bombardérů v cílové oblasti v čase mezi 10:30 a 11:00.

Lt. Floyd letěl jako č. 4 červeného roje. Byl v sestavě na pozici wingmanna Lt. Karra. V prostoru Slezských Rudoltic došlo k souboji s německými stíhači. Letoun Lt. Floyda byl pravděpodobně těžce zasažen útočícím Bf 109 Ofhr. Bruno Steinse z EJGr. Ost. Ten se po přistání telefonicky dotazoval  v Krnově u ochranné policie a hledal svědky zřícení amerického stroje. Lt. Floyd se z poškozeného letounu pokoušel vyskočit, což se mu povedlo, ale osud mu dále nebyl vůbec příznivě nakloněn. Po výskoku došlo pravděpodobně vlivem vysoké rychlosti, nebo z důvodu zachycení do kormidel k odtržení padákového postroje a nebohý pilot dopadl na zem volným pádem. Jeho tělo bylo nalezeno v katastru obce Nový Les poblíž kóty 524. Opuštěný Mustang pokračoval v letu západním směrem a zřítil se o čtyři kilometry dál, u obce Třemešná. Po nárazu do kamenité půdy se stroj roztříštil a částečně shořel. Trosky byly následně němci uklizeny a místo uvedeno do původního stavu.

Po místě dopadu tohoto stroje jsem pátral společně s Lukášem Svobodou, leteckým nadšencem z Prostějovska, několik let. V okolí Třemešné nežijí žádní pamětníci, proto bylo nutno vycházet hlavně ze záznamů v archivech a dle katastrálních map. Konečně se v roce 2009 na nás usmálo štěstí, a Lukášovi se podařilo na jedné z luk nad Třemešnou nalézt drobné fragmenty stroje. V roce 2010 se mi pak podařilo na této louce nalézt epicentrum havárie. To bylo o něco severněji, než jsme s Lukášem původně mysleli. Byla provedena sonda, která potvrdila, že se skutečně jedná o místo dopadu. Protože Lukáš hodlal místo zkoumat "oficiálně", dohodli jsme se, že kontaktujeme muzeum v Suchdole nad Odrou a výzkum provedeme společně s lidmi z tohoto muzea. Průzkum místa nakonec proběhl 8-10.října 2010. Na místě  nalezen vrtulový náboj, torzo jednoho z kulometů Browning M2, části motoru Packard-Merlin V-1650,množství potahových plechů z trupu a křídel, zbytky munice...Nalezené věci jsou dnes vystaveny v Leteckém muzeu Suchdol nad Odrou- www.leteckemuzeum.eu

Co se samotného Lt. Floyda týká-narodil se 3.srpna 1919 ve městě Marion v Alabamě. Pilotní "křídélka" získal na podzim 1943. Do osudného 7.července 1944 absolvoval dvanáct bojových misí. Pohřben byl v Rudolticích 8.7.1944, po válce pak v srpnu 1946 přemístě na vojenský hřbitov St. Avold, kde spočívá dodnes.

Informace čerpány z knihy Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce", poděkovat bych chtěl Lukáši Svobodovi a Petru Sikorovi.

 

Pavel Krejčí 6.2014