North American P-51B Mustang 

 

43-24854 "Miss Betty"

 

308. Fighter Squadron,31. FG.,15. AF

 

2/Lt. William L. Kiggins 

 

Brno-Slatina      11.10.1944

 

 

P-51B   309. Fighter Squadron  /ilustrační obrazek/

 

 

 11. října 1944 odstartovalo z letiště San Severo v jihovýchodní Itálii třináct strojů P-51 Mustang k útokům na cíle v okupovaném Československu. Po útoku na letiště v Prostějově  se dalším cílem stalo letiště v Brně- Slatině. Během akce si několik Mustangů vzalo "do parády" i přilehlé nádraží. Po několika ztečích byl protileteckou obranou zasažen stroj P-51B , který pilotoval Lt. Kiggins. Stroj se dle svědků vzepjal a po ztrátě rychlosti z výšky několika set metrů v plamenech zřítil na pole nedaleko dnešního terminálu letiště Tuřany. Stroj po dopadu explodoval a shořel. Místo bylo následně uzavřeno wehmachtem a protektorátní policií. Ostatky pilota byly druhý den pohřbeny na tzv. Novém hřbitově ve Slatině. Destrukce stroje musela být totální, protože Němci ani nebyli schopni správně identifikovat státní příslušnost letadla. Pilota tedy pohřbili s tím, že jde o "neznámého anglického letce". K identifikaci došlo až po válce a Lt Kiggins byl nejprve pohřben v St. Avold ve Francii a následně na žádost rodiny v roce 1950 ve městě Toledo v Ohiu, USA.

Na místě havárie byl v roce 2007 proveden průzkum Moravským zemským muzeem a Slatinským historickým klubem. Při průzkumu bylo zaměřeno epicentrum dopadu a v dubnu 2007 bylo místo pomocí techniky odkryto. Byl nalezen reduktor motoru a množství dalších trosek. Mimo to byly nalezeny kosterní pozůstatky, které byly předány k antropologické expertize, která je vyhodnotila jako části dolní končetiny nebohého pilota. Trosky stroje jsou od roku 2008 vystaveny v odletové hale mezinárodního letiště Brno-Tuřany./Pro odborníky jistě zajímavá záležitost, nevím ale, jestli výstavku ocení rozklepaná hanácká teta, která se chystá poprvé v životě letět  letadlem do Burgasu/.

V roce 2009 jsem se na místě dopadu byl projít i já. Nečekal jsem, že bych ještě neco našel, proto jsem rád, že na poli pro mě ještě pár "pléšků" na památku z tohoto stroje zbylo.

 

     

 

Pavel Krejčí 6.2014