North American P-51B Mustang 

 

43-24898 "Mildred"

 

308. Fighter Squadron, 31. FG, 15. AF

 

2/Lt. George F. Wilson

 

Perštejn okr. Chomutov     16.12.1944

 

 

Ilustrační bokorys- P-51B 308. Fighter Squadron

 

 

Letoun odstartoval ze základny v San Severu k doprovodu bombardovacích letounů, které měly za cíl Záluží u Mostu. Pilotoval jej při své první bojové akci Lt. George Wilson. Nedaleko od Chomutova ve výšce 7500 metrů byl vydán příkaz k odhozu přídavných nádrží. Dle výpovědi velitele žluté letky Williama R. Markleyho se Lt. Wilsonovi neuvolnila jedna z nádrží. Letoun přešel do vývrtky a následně zmizel z dohledu v souvislé oblačnosti. Na rádiové výzvy pilot neodpovídal.

Stroj dopadl ve 12:15 do prudkého svahu nad obcí Perštejn. Po nárazu se roztříštil a částečně shořel.  Stroj dopadl na okraj kamenité cesty pravděpodobně naplocho, bez dopředné rychlosti, takže trosky nebyly nijak výrazně rozmetány po okolí. Ostatky Lt. Wilsona nechal starosta Perštejna uložit do rakve a pohřbít na hřbitově v Perštejně.

V roce 1992 byl nadšenci ze Severočeského leteckého archivu vybudován pomník, který se nachází v obci Perštejn. Na místě dopadu byl pak umístěn skromný křížek, který připomíná osud mladého pilota.

 

   

 

Na místě havárie se dodnes dají nalézt drobné fragmenty stroje.

     

 

V devadesátých letech se místu věnoval SLA Chomutov, nalezené předměty lze spatřit v muzeu v Červeném Hrádku.

   

 

Pavel Krejčí   7.2014