Focke Wulf  Fw 200B-2

 

D-ASHH   "Hessen"

 

Deutsche Lufhansa

 

Piesenkofen, Germany   21.4.1945

 

 

 

Let D-ASHH se uskutečnil v noci 21. dubna 1945 a jednalo se o poslední start letadla společnosti Lufthansa z letiště Berlin - Tempelhof. Let byl plánován na ráno 21. dubna, ale kvůli nepřátelské letecké činnosti v okolí Berlína byl přeložen až na večer. Přes den se do stroje naložily různé dokumenty, šperky, osobní potřeby atd. Večer panovalo velmi špatné počasí, přesto se let uskutečnil. Stroj měl přistát v Mnichově. Sem však již nedoletěl. Zřítil se nedaleko obce Piesenkofen. Na palubě zahynuli všichni členové posádky i cestující. Co bylo příčinou nehody lze jen těžko říci – mohlo to být velmi špatné počasí, které tu noc panovalo; technická závada; nebo také vlastní protiletadlové dělostřelectvo. Útok nepřátelského nočního stíhače je vzhledem k panujícím povětrnostním podmínkám nepravděpodobný. Kapitánem letadla byl jeden z nejzkušenějších letců Lufthansy August Künstle.

  Pilot August Karl Künstle

 

Mezi dalšími z 25 obětí neštěstí, byli například čtyři pracovníci španělského velvyslanectví, důstojník SS – údajně kurýr z Hitlerova velitelství, rodinní příslušníci kapitána Künstleho atd. Let byl později zahalen řadou mýtů, například že se na palubě pokusil sám Adolf Hitler, Hermann Göring či Joseph Goebbels utéci do Španělska. Tyto fámy však byly vyvráceny.

Místo dopadu tohoto zajímavého stroje jsme navštívili v roce 2014.Parta ve složení Pavel Krejčí, Aleš Komenda a Petr Hruška nalezla množství drobných fragmentů z letounu i převáženého nákladu. Mezi nejzajímavější patří zlatá desetirublová mince z r. 1899 a zbytek příboru. Je zřejmé, že převáženým nákladem se chtěli někteří pasažéři finančně  zabezpečit v poválečné době...

Čerpáno z: Käser Peter, Der Absturz der D-ASHH "Hessen" am 21.April 1945 in Piesenkofen. Dostupný z http://www.dorf-binabiburg.de/articles.php?article_id=43.

Aleš Komenda, Pavel Krejčí

   

 

   

 

 

   

 

   

 

   

 

   

Pavel Krejčí 8.2014