Messerschmitt Bf 109G-14  W.Nr ?

 

II./JG 77 ?

 

Fw. Kurt Muschiol ?

 

Blučina okr. Brno-venkov     28.4.1945

 

 

 

 Během dubnových bojů v r.1945 byl nad Sokolnicemi údajně sovětskou protivzdušnou obranou zasažen stroj Bf 109G-14. Pilotovi se podařilo vyskočit na padáku a byl /snad/ ruskými vojáky zajat a následně ubit. O jménu pilota, jeho případnému místu pohřbení, jednotce a přesném datu se vedou debaty na leteckých diskusních fórech. Do úvahy přichází Fw. Kurt Muschiol, příslušník II./JG 77, který je dle některých záznamů /Luftwaffe MIA project/ veden jako nezvěstný od 28.4.1945. Letoun dopadl na pole severovýchodně od Blučiny a zaryl se do země.

Části letounu vyzdvihla nadace LHS Vyškov na podzim r. 2001. V místě dopadu se nacházel i motor, ten se tehdy ale z technických důvodů  nepodařilo vyzdvihnout. Na místě byl před několika lety založen rybník , při zemních pracech byl motor vyzdvižen. Měl by se nyní nacházet v soukromé sbírce.

Trosky letounu vyzdvižené "Vyškováky" podrobil technické prohlídce "Mezek" a svoje závěry zveřejnil na stránkách  www.detektorweb.cz. Z rozboru vyplívá, že se jedná o trosky stroje Bf 109G-14/AS/R1 výrobního bloku 786XXX. Stroj byl vyroben v mateřské továrně firmy Messerschmitt v Regensburku.

Na místě dopadu je dnes  rybník, takže jakékoliv další nálezy jsou již vyloučené.

 

Fotografie fragmentů ze sbírky brněnského badatele Ing. Pavla Krejčího-díky za informace a fotky!

 

Část radiostanice FUG 16 Část radiostanice
   

 

Vnitřní výztuha konstrukce Vnitřní výztuha konstrukce
   

 

Kotouč s frekvenceni z radiostanice Táhlo řízení
   

 

Součást motoru? Součást motoru?
   

 

Část konstrukce Ventil
   

 

Pavel Krejčí 9.2014