Lavočkin La-7   č.0969

 

486. Stíhací pluk,279. Stíhací divize

 

Ppor. Viktor Sergejevič Kašutin

 

Brno-Kohoutovice 25.4.1945  

 

 

 La-7 /Ilustrační kresba/

 

Ppor. V.S. Kašutin 1924-1945

Dne 25. 4. 1945 byly německé oddíly v obci Kohoutovice bombardovány sovětskými letci. Dva letouny typu Lavočkin La-7 zaútočily na německou kolonu u obce (o den později již bylo Brno dobyto sovětskou armádou). Každý z letounů shodil po dvou bombách. První dvě dopadly na silnici, další zasáhla místní holičství, ale nevybuchla. Poslední bomba zcela zničila dům hajného Kovaříka. Při útoku byl jeden z letounů zasažen palbou flaku a zřítil se v místech dnešní obory. Jednalo se o stroj č. 0969 od 486. stíhacího pluku 279 stíhací divize pilotovaný mladším poručíkem (podporučíkem) V. S. Kašutinem, nar. 1924. Letoun padal směrem od Kohoutovic. Vytvořil průsek mladými stromky a narazil do mírného svahu přibližně nad dnešním pomníčkem. Zatímco lehčí trosky a kusy překližky byly rozházeny po planince a hořely, motor se po prudkém nárazu skutálel dolů do míst, kde je dnes jezírko. Místní obyvatelé se na místo odvážili až po válce. Těsně po válce byl ruský pilot pohřben cca 10 m severně od dnešního jezírka. Nad jeho hrob byla postavena polovina křídla s rudými hvězdami na koncích.

V prosinci 1945 bylo sovětským velením v čele s maršálem Koněvem rozhodnuto, že všichni vojáci Rudé armády, kteří padli v Brně, na předměstích a v obcích vzdálených od Brna nejvíce 10 - 15 km, budou pohřbeni na Ústředním hřbitově, kde jim měl být vybudován monumentální památník. Občané Nového Lískovce, Kohoutovic, Bohunic a Starého Lískovce však požádali zástupce sovětské armády, aby rudoarmějci padlí v uvedených předměstích mohli být společně pochováni přímo v Novém Lískovci na novém pohřebišti. Bylo vybráno místo na okraji Nového Lískovce pod bývalou restaurací Schutzberk. Na pohřebišti vedle památníku ve tvaru jehlanu bylo pochováno celkem 52 exhumovaných rudoarmějců (je zde uvedeno 25 jmen ).

Teprve v sedmdesátých letech se podařilo v sovětských archivech dohledat jméno pilota, jednotku, typ a číslo letadla.

V roce 1975 byl poblíž místa havárie padlému letci postaven pomník. Události byly přítomni vojáci ČSLA (viz vzpomínková pohlednice). Původní bronzová deska byla zničena vandaly na počátku 90. let. Dnes je pomník opraven

Zdroj: Badatelna, David Varner, www.davar.cz

 

Pohlednice vydaná k 30. výročí konce války

Slavnostní odhalení pomníku v r. 1975

 

Pomník v r. 2014 2014
   

 

Fotografie V.S. Kašutina na pomníku Fragmenty z La-7 v původní barvě-spodní modrá, horní zelená
   

 Vzhledem k dřevěné konstrukci stroje se na místě havárie dnes nalézá jen minimum kovových fragmentů.

 

Pavel Krejčí 9.2014