North American P-51D Mustang

 

44-72358       N2-P

 

383. Fighter Squadron,364. Fighter Group,8.AF

 

2/Lt. Duane O.Hague 

 

Tuchlovice okr. Kladno   17.4.1945

 

 

 

Ilustrační snímek P-51D 383. Fighter Squadron

 

 Znak 383. FS

 

 

 

Dne 17.4.1945 zaútočila 8. Air Force ze svých základen v Anglii na cíle v Německu a okupovaném Československu. Primárním cílem bombardérů byla železniční zařízení v Drážďanech. Menší svazy měly bombardovat nádraží v Ústí nad Labem, Roudnici a sklady paliva v Hněvicích. Nálet zkomplikovalo počasí, které donutilo řadu jednotek k opakování náletu. Další komplikací byl silný flak a významná aktivita německých stíhačů. Do odrážení útoků se zapojil stíhací doprovod a vzdušné boje se rozhořely ve vzdušném prostoru od Drážďan směrem na jih, až k Praze. 364. Fighter Group se zapojila do pronásledování německých stíhacích  Me 262. Ve 14:25 jednu stíhačku Me 262 poškodil 1./Lt. Sterling J. Price. Při přiblížení k letišti Praha-Ruzyně bylo spatřeno několik dalších Me 262, ale pokus o útok přerušila intenzivní palba flaku. Na tu doplatil 1./Lt Duane O.Hague. Jeho stroj byl těžce poškozen, pilot byl nucen opustit stroj na padáku a byl zajat. Jeho Mustang dopadl mezi obce Kamenné Žehrovice a Tuchlovice, explodoval a shořel.

/Zdroj-JaPo-Messerschmitt Me 262s of KG and KG(J) Units/

 

Místo dopadu se nachází nedaleko bývalé železniční vlečky u již zaniklé Tuchlovické šachty. Na poli, kam se Mustang zabořil do země se dnes nachází solární elektrárna, takže místo není přístupné. Na blízkém poli jsem našel aspoň malou "cenu útěchy"- několik drobných fragmentů z letadla a nábojnici 12,7 mm do kulometu Browning M2.

 

   

 

 

 Na místě dopadu prováděl v devadesátých letech průzkum Svatopluk Vyvážil. Pomocí bagru bylo místo dopadu odkryto. Bylo vyzdviženo pouze něco málo spálených trosek, převážně železné zbytky, které nepodlehly žáru.

 

   

 

   

 

Pavel Krejčí 9.2014