Lockheed P-38L Lightning

 

44-24666  "Melancholy Babe"

 

14. Fighter Group, 37. Fighter Squadron,15. AF

 

2/Lt. Ernest V. Rountree

 

Prostějov  17.12.1944

 

P-38L /Ilustrační obrázek/

 

 Letoun P-38L 44-24666 patřící do svazku 14. Fighter Group se dne 17.12.1944 účastnil doprovodu bombardovacích svazů mířících na  Odertal. Jeho pilot, 2/Lt. Ernest V.Rountree  jistě ještě ráno toho dne netušil, že se stane přímým účastníkem největší letecké bitvy, která se odehrála nad územím okupovaného Československa a že se ze tvé v pořadí jedenácté mise nevrátí. V blízkosti Prostějova se Lt. Rountree dostal do souboje s německým Focke-Wulfem Fw 190. Dle jeho výpovědi se mu podařilo německý stroj zasáhnout. Focke-Wulf se ale ve vzduchu roztrhnul  a jedna jeho část narazila do Lightningu Lt. Rountreeho. Stroj přešel do prudké spirály a stal se neovladatelným, pilot byl nucen z letadla vyskočit. Po přistání na padáku byl Lt. Rountree zajat příslušníky Luftwaffe a internován na blízkém letišti. Poté následovala anabáze přes zajatecké tábory ve Frankfurtu, Wetzlaru až nakonec do Stalag Luft I v Barthu.

Přestože letoun dopadl  blízko tak velkého města, jako je Prostějov, jeho havárie po válce upadla v zapomnění. Od devadesátých let, kdy se začalo s intenzivnějším pátráním po místě dopadu tohoto stroje se situace nikam neposouvala. Bylo známo pouze sdělení ve zprávě, kterou Okresní četnické velitelství v Olomouci zaslalo Zemskému četnickému velitelství Morava v Brně, kde se konstatuje, že se letoun zřítil u Kralic. Další pátrání nikam nevedlo, až teprve na mě se v roce 2011 usmálo štěstí. Tehdy, při návštěvě u legendárního  letce z Brna, pana Zdenka Bedřicha, jsem se mimo jiné zmínil o této havárii a pan Bedřich si vzpoměl na dopis, který mu před léty poslal k této věci  jeho známý z Prostějova. Nějakou dobu ještě trvalo, než se panu Bedřichovi podařilo dopis najít. Nakonec v lednu 2012 jsem v poštovní schránce našel dopis z Brna a v něm kopii dopisu a mapu s křížkem označujícím pravděpodobné místo havárie.

 

.

 

Na základě informací z tohoto dopisu se nakonec podařilo místo dopadu najít. Na místě se našlo jen několik drobných fragmentů, ty ale potvrzují informace uvedené v dopisu.

Místo dopadu na poli vedle silnice

   

 

Za pomoc s nalezením děkuji Lukášovi Svobodovi.

Pavel Krejčí 9.2014