North American P-51D Mustang 

 

44-72967  GQ-?

 

354. Fighter Group,355. FS, 9.AF

 

2/Lt Joseph R. Holcomb

 

Hrobce okr. Litoměřice   26.4.1945

 

 

P-51D Mustang  355. Fighter Squadron  /Ilustrační bokorys/

 

  355. Fighter Squadron- Pugnacious Pups- Bojovná štěňata

 

 

 

Stále téměř neznámá nehoda letounu P-51D se udála těsně před koncem 2.sv. války u obce Hrobce na Litoměřicku. Letoun pilotovaný Lt. Holcombem se zřítil 26.dubna 1945 při útoku na nádraží v Hrobcích a má tak neslavný úděl být poslední stíhačkou typu Mustang, která se zřítila na území okupovaného Československa během bojových akcí. Z neznámého důvodu se autoři knih a publikací této nehodě zatím vyhýbali, případně byly publikovány mylné údaje. Jako místo zřícení tohoto stroje se mylně udávají obce Lukavec, Mlékojedy /záměna s P-47 Lt. Koeniga/ či dokonce Pasov.

Na základě informací poskytnutých Karlem Novákem ze Severočeského leteckého archivu jsem se v březnu 2010 vydal společně s Pavlem Třešňákem do Libotenic a Hrobců pátrat po někom, kdo by nám k tomuto případu poskytl nějaké informace.

V Libotenicích jsme narazili na pamětníka této nehody- p. Klementa.Ten nám potvrdil informace získané ze SLA. Dle vyprávění pana Klementa dva Mustangy útočily na nádraží v Hrobcích.Útok byl veden od severovýchodu od obce Lounky. Během přibližování k cíli při přeletu řeky Labe odhodil vepředu letící Mustang bombu, či přídavnou nádrž. Ta zasáhla křídlo druhého stroje. Křídlo se vzápětí utrhlo a neovladatelný stroj se zaryl do vinice těsně u Hrobců. Trup letadla se zaryl až po kabinu do země, pilot zahynul. Němečtí vojáci, kteří byli na místě jako první údajně otevřeli kabinu a pilotovi vyndali z kapes dokumenty, čokoládu atd...

Při útoku zahynul na nádraží Hrobcích rovněž  55-letý Jaroslav Weis. Spolu se  zahynulým Lt. Holcombem byli dle knihy zemřelých pohřbeni na hřbitově v blízkých Libotenicích. Dle matriky Roudnice nad Labem p. Weis zemřel na průstřel ledvin a žaludku při leteckém útoku 26.4.1945.

Lt. Holcomb byl 13.7.1945 vyzvednut americkým vojskem a tělo převezeno pravděpodobně do USA.

Pan Klement, pamětník nehody nám ukázal i místo dopadu stroje. Naše naděje, že místo havárie doložíme i nálezem nějakého fragmentu vzala hned za své- na místě je dnes nová zástavba. Jediným hmatatelným pozůstatkem této nehody jsou tedy zřejmě jen dvě střely 12.7 mm , které si tento pamětník po nehodě vzal na památku a které dodnes uchovává.

 

Místo dopadu v roce 2010

   

 

 Pavel Krejčí 10.2014