Cosolidated B-24J Liberator 42-51692

 

459.Bomb Group, 759.Bomb Squadron,15.AF

 

Nové Dvory okr. Přerov   22.8.1944

 

B

 B-24J 42-51692 /bokorys převzat z knihy Vzpomínky na neznámé letce -se souhlasem autora/

 

 

Letoun B-24J 42-51692 se vydal dne 22. srpna 1944 ze základny Foggie v Itálii na bojovou misi s úkolem bombardovat rafinerii Blechhammer-jih. Letounu ze svazku 459. bombardovací skupiny velel 2/Lt. Kreienseck. Desetičlenná posádka byla na své páté, jak se později ukázalo poslední, misi.   V okamžiku odhození pum nad cílem vybuchl těsně vedle stroje protiletadlový granát ráže 88 mm. Došlo zřejmě k explozi jedné z právě uvolněných pum,stroj byl zasažen střepinami. Lt. Kreinseck později vypověděl: "Po explozi jsme se vrátili do formace. Zjistili jsme, že náš stroj je obtížně ovladatelný. Předpokládali jsme, že průletem střepin skrze trup bylo poškozeno řízení. Navíc začaly hořet všechny čtyři motory a levá polovina křídla byla v plamenech... Když zadní střelec hlásil odpadnutí motorových krytů a já spatřil odlupující se povrch křídla ,vydal jsem rozkaz k opuštění paluby...".  Docela chladnokrevná výpověď...

Posádka až na předního střelce opustila stroj a byla zajata. Přední střelec Cpl. Martin Zemersky z neznámých důvodů stroj neopustil a zahynul při nárazu stroje do země. Letoun dopadl na břehu  Bečvy nedaleko obce Nové Dvory na Přerovsku. Po dopadu stroj z větší části shořel. Cpl Zebersky byl pohřben na hřbitově v Lipníku nad Bečvou. Protože se čerstvý hrob amerického letce stal objektem zájmu obyvatel Lipníka, byl hrob zrušen a ostatky přemístěny do areálu místních kasáren. Po osvobození byly vráceny na původní místo, poté je Američané převezli do Francie a anabáze byla završena převozem na Long Island Nat. cemetery ve státě New York v roce 1949. Nedaleko místa havárie se dnes nachází pomník připomínající památku tragicky zahynulého letce.

 

Cpl. Martin Zemersky

 

 

1944 2012
   

 

1944 2012
   

 

Drobné fragmenty nalezené na poli /2015/

   

 

Z letounu se dodnes zachovalo několik hezkých artefaktů. Některé byly k vidění na výstavě k 70. výročí bojových událostí na Přerovsku.

Vzpěra podvozkové nohy /Muzeum Komenského Přerov/ Dvířka zadní střelecké věže /A. Janota, vyst. Muzeum Suchdol N/O/
   

 

Instruktážní štítek z dvířek Vnitřní strana dvířek
   

 

   

 

Podrobnější informace o této události lze nalézt v knize Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce"

 

Pavel Krejčí 11.2014