Messerschmitt Bf 109G-6    W. Nr. ?

 

KG(J) 6

 

Ofw. Walter Strehle

 

Husinec okr. Praha-východ   31.3.1945

 

 

Sobota 31. března 1945 se do historie zapsala jako poslední bojové vystoupení I.a II. KG(J)6. Obě Gruppe byly ten den zdecimovány americkými stíhači a do konce války se již ani jedna ze skupin nevzpamatovala.  Obě skupiny  v té době působily na letišti Klecany u Prahy, kde se její piloti přeškolovali z letounů Ju 87 Stuka a Ju 88 na stíhací Bf 109.

Dopoledne toho dne vzlétlo ze základny Mondolfo v Itálii 17 stíhacích Mustangů 309. Fighter Squadron k útoku na cíle v okupovaném Československu. Cílem se staly pozemní cíle na Klatovsku, Plzeňsku a okolo Prahy. Krátce po 14. hodině zaregistrovali američtí stíhači nad klecanským letištěm několik Messerschmittů Bf 109. Jednalo se zřejmě o stroje, které vedl velitel 4./KG(J) 6, Hptm. Erwin Zölner. Další stroje zrovna startovaly, takže američané byli ve výhodě-měli proti svým protivníkům  rychlost a výšku a patřičně toho využili. Američané si nárokují 18 sestřelených německých strojů, skutečnost bude ale poněkud skromnější. Sestřeleno bylo kolem osmi Messerschmittů, všechny v širokém okolí Klecan.  

Jedním ze strojů, který byl tento den sestřelen byl Bf 109G-6, který se po sestřelení Mustangem zřítil na dům p. Kejmara č.p. 14 v Husinci. Dům byl těžce poničen, křídla údajně zůstala v troskách střechy, trup, nebo aspoň jeho část ležel na zahradě vedle domu. Pilot, Ofw. Walter Strehle při dopadu zahynul. V roce 2009 se jsem od rodáka z Husince p. Hradce dostal fotografii, na které je vidět dům krátce poté, co se tato "stodevítka" na dům zřítila.

 

   

 

 

Pavel Krejčí  11.2014