Messerschmitt Bf 109G-6

 

KG(J)6

 

Libčice nad Vltavou okr. Praha-západ   31.3.1945

 

 

 

Sobota 31. března 1945 se do historie zapsala jako poslední bojové vystoupení I.a II. KG(J)6. Obě Gruppe byly ten den zdecimovány americkými stíhači a do konce války se již ani jedna ze skupin nevzpamatovala.  Obě skupiny  v té době působily na letišti Klecany u Prahy, kde se její piloti přeškolovali z letounů Ju 87 Stuka a Ju 88 na stíhací Bf 109.

Dopoledne toho dne vzlétlo ze základny Mondolfo v Itálii 17 stíhacích Mustangů 309. Fighter Squadron k útoku na cíle v okupovaném Československu. Cílem se staly pozemní cíle na Klatovsku, Plzeňsku a okolo Prahy. Krátce po 14. hodině zaregistrovali američtí stíhači nad klecanským letištěm několik Messerschmittů Bf 109. Jednalo se zřejmě o stroje, které vedl velitel 4./KG(J) 6, Hptm. Erwin Zölner. Další stroje zrovna startovaly, takže američané byli ve výhodě-měli proti svým protivníkům  rychlost a výšku a patřičně toho využili. Američané si nárokují 18 sestřelených německých strojů, skutečnost bude ale poněkud skromnější. Sestřeleno bylo kolem osmi Messerschmittů, všechny v širokém okolí Klecan.  

Jedním ze strojů byla Bf 109, která dopadla na pole jižně od Libčic nad Vltavou. Dle svědectví pamětníka z Větrušic, pana Musila, pilot po dopadu zahynul. Na místě havárie byly nalezeny pouze drobné fragmenty. Přesná identifikace této "stodevítky" zatím není známa.

 

Místo dopadu, vzadu obec Větrušice, odkud pamětník, pan Musil sestřelení letounu viděl.

   

 

Pavel Krejčí 11.2014