Junkers Ju 87R-2  W. Nr. 5852

58+

 

Junkers Ju 87R-2  W. Nr. 5997

34+

 

Schlachtgeschwader /SG/ 102

 

Adamov okr. Kutná Hora   19.6.1944

 

 


 

Ilustrační snímek JU 87R-2

 

Místo dopadu stroje Fw. Schmedla Místo dopadu stroje Uffz. Daubnera
   

 


 

 Dne 19. června 1944 kolem 14:30 došlo nad obcí Adamov v okrese Kutná Hora ke srážce dvou letounů Ju 87R Stuka. Jejich piloti, Uffz. Gerhard Daubner a Fw. Viktor Schmedl ten den prováděli cvičný let v prostoru jižně od Čáslavi. Během letu došlo mezi oběma Štukami ke kolizi, po které se oba stroje staly neovladatelnými. Pilot Ju 87R-2 W. Nr. 5997 Uffz. Daubner  se stačil z kabiny padajícího letounu dostat a zachránit na padáku. Pilot nezraněn přistál v obci Schořov před školou. Pro druhého letce, Fw. Schmedla, který seděl za řízením Ju 87R-2 W.Nr. 5852 se ale  srážka stala osudnou. Zahynul buď hned při kolizi ještě ve vzduchu , či při dopadu stroje na zem. Letouny se zřítily nedaleko od sebe. Stroj Uffz. Daubnera do lesa jen několik set metrů od okraje obce Adamov, letoun Fw. Schmedela na podmáčenou louku asi dvěstě metrů od první Štuky. Oba stroje se částečně zaryly do země, do hloubky cca 1.5 metru.

Podle vzpomínek místních obyvatel uzavřelo německé technické komando prostor dopadu na celý týden, posbíralo a odvezlo trosky obou letadel a ostatky pilota. Na závěr byl uspořádán symbolický vojenský pohřeb.

V roce 2004 bylo místo dopadu prozkoumáno spolkem PLA. Byla lokalizována obě místa dopadu. Na obou místech byly nalezeny velice zajímavé fragmenty obou strojů. Jan Vladař poskytnul spolku PLA fotokopii hlášení německé četnické stanice v Tupadlech, kde jsou uvedeny všechny důležité údaje o havarovaných strojích i jejich pilotech.

 

V prosinci 2007 jsem s kamarádem Tomem Loudou využil příznivého počasí a vyrazili jsme pátrat po několika strojích v okolí Čáslavi. Zastavili jsme se na chvíli i v Adamově, kde se na Tomáše usmálo štěstí  a podařilo se mu neuvěřitelné. Na už prozkoumané a "vyčištěné" louce našel malý plíšek, ze kterého se po očištění vyklubal výrobní štítek stroje.

 

Fragmenty letounu Ju 87R-2 W. Nr. 5852, ve kterém zahynul Fw. Viktor Schmedl

 

Výrobní štítek stroje

   

 

Drobné části z palubní desky a pojistkového panelu Ilustrační foto pojistkového panelu na pravé straně pilotní kabiny.
   

 

Inspekční krytka Část roztříštěné dřevěné vrtule VS 5
   

 

Agregát z motoru Jumo 211 Uchycení palivového filtru
   

 

   

 

Táhla řízení Hydraulický ventil
   

 

Elektroinstalace Detail zátrčky elektro
   
   
Ventil Detail táhla s kódem 87.---
   

 

 

Zbytky stroje Ju 87R-2 W.Nr. 5997- pilot Uffz. Daubner se zachránil na padáku

   

 

   

 

Pavel Krejčí 12.2014