Aero C-3B ev. č. 428

 

47.LZP Brno

 

Oprechtice okr. Domažlice   22.7.1951

 

 Aero C-3 /ilustrační bokorys Jan Máče/

 

   
   
   

Místo dopadu v roce 2011

 

Rt. Jaroslav Dovrtěl /via. p. Milan Adamík/

Letoun C-3B s posádkou ve složení ppor. Vopálecký, rt. Dovrtěl, svob. Čapek prováděl 22.července 1951  LChČ- letecko-chemickou činnost /lidově řečeno-práškování/ v okolí obce Oprechtice, asi pět kilometrů východně od Domažlic. Během letu, okolo 19. hodiny došlo k vysazení levého motoru. V kopcovitém terénu a v malé výšce byl pilot nucen provést zatáčku na levou stranu, tedy na nefungující motor. Došlo k tomu, před čím varují všichni instruktoři výcviku na dvoumotorových letounech a všechny příručky. Letoun vlivem zatáčky na "mrtvý" motor ztratil rychlost, přepadl na levou stranu a téměř kolmo narazil do země. Celá posádka na místě zahynula.

Ve Vojenském ústředním archivu se mi podařilo dohledat usnesení Vojenské prokuratury v Plzni. Zde je v krátkosti popsána příčina nehody a usnesení o zastavení trestního stíhání pilota, neboť obviněný při nehodě zemřel. Otázkou je, jestli by se pilotovi podařilo v tak nepříznivém terénu s naloženým letadlem provést úspěšné nouzové přistání...Vojenský prokurátor vyčíslil materiální škodu na 3 mil. Kčs.

Místo nehody jsem našel díky místním pamětníkům v roce 2011. Letoun spadl do rokle mezi poli v místě zvaném "Na Kateřině".  V rokli se mi podařilo najít menší množství drobných úlomků a překvapivě i do země zaražený vrtulový kužel s nábojem vrtule.

 

Vrtulový kužel zaražený do svahu potvrzuje informaci z archivu, že letoun dopadl téměř kolmo

   

 

Vrtulový náboj s dobře zachovalým mechanismem automatického nastavování  úhlu náběhu vrtulových listů

   

 

Pavel Krejčí 1.2015