P-51D Mustang  MX - R (44 - 63 214)


pilot Capt.Robert B.Holmes


82th Fighter Squadron 78. Fighter Group 8. AF


16. duben 1945  Praha-Divoká Šárka

 

 

 

16.dubna 1945 utrpěli v bojích nad územím Protektorátu stíhači 8. letecké armády citelné ztráty při útocích na pozemní cíle, hlavně základny Luftwaffe.

Jednou z obětí tohoto dne byl i Capt Robert B. Holmes, stíhač u 82. perutě. Jeho peruť, v rámci 78. stíhací skupiny 66. stíhacího wingu, doprovázela bombardéry na cíle v Bavorsku. Po splnění úkolu dostala rozkaz k útokům na letiště Luftwaffe v prostoru Čech. Velitel 78. FG Lt Col Landers uvolnil Holmesovu peruť k samostatné akci a ta pokračovala na naše území v jednotlivých letkách.


První útok provedla na letiště v Mariánských Lázní, kde Capt Holmes zničil tři nepřátelské letouny na ploše letiště.


Červený roj v čele s Holmesem pak přelétl nad Prahu a v domnění že jsou u letiště Ganacker zaútočili nízkým průletem na letiště v Ruzyni. Pravděpodobně hned při prvním útoku byl Mustang Capt Holmese zasažen protiletadlovou palbou. Kouřící a neovládaný letoun dopadl z výšky na pole, svažující se do údolí Divoké Šárky, jen pár set metrů od posledních domků obce Ruzyň. Na poli nedaleko místa havárie pracovala skupinka zemědělců, kteří byli na místě nehody jako první. Zprostředkovaně dnes víme, že pilot se nepokusil o záchranu výskokem na padáku, ani o nouzové přistání. Buď byl natolik vážně zraněn, že nemohl nic dělat, nebo byl mrtev již v kabině svého stroje. Tito lidé vyprostili tělo pilota ze zničené kabiny a položili jej na zem. Údajně neměl žádné zjevné zranění, až na rozbitou hlavu.
Po krátké době přijela na místo havárie dvoučlenná německá motohlídka, odehnala české obyvatelstvo a začala prohledávat obsah kapes amerického pilota. Jejich konání ukončil až německý důstojník, který přijel směrem od letiště. Vojáky odehnal pryč, tělo Holmese přikryl a vzdal mu vojenskou čest. Tolik vzpomínky pamětníků.

Snímky letounu ještě v "lepších časech"-na základně Duxford

     

                                                                                       

                                                                                                    Trosky stroje na poli v Šárce
Capt Holmes byl pohřben na hřbitově v Ruzyni, již bez vojenských poct. Po válce byl exhumován americkou armádou a pohřben na americkém válečném hřbitově v St. Avold ve Francii. Na žádost rodiny byl později převezen do Spojených států a pohřben v St. Snelling National Cementery v Minesotě. Zde odpočívá dodnes.


V září 2007 se členové spolku PLA pokusili lokalizovat místo dopadu Holmesova Mustangu. Jediným vodítkem byl starý snímek sesbíraných trosek letounu s lesem v pozadí a informace, že na místě havárie je postaven pomník Capt Holmesovi. Skutečně se podařilo najít toto místo a nalézt několik zbytků z letounu, roztroušených po poli.V průběhu následujících let byly ještě poblíž tohoto místa nalezeny další fragmenty, především na stráni pod místem havárie.Zdá se, že zbytky letouny byly z pole stahovány směrem do Šáreckého údolí, je i možné, že majitel pole tyto zbytky jednoduše z pole na stráň naházel.

   
   
   

                                                                                              Znak letectva USA z pravého křídla

 

Šachovnice na motorovém krytu Šachovnice-nalezeno 2012 Část motorového krytu
     


Později spolek  PLA zkontaktoval p.Buzek, jehož matka nechala postavit pomník Capt Holmesovi a který se dodnes stará o pomník i o místo havárie. Otec pana Buzka byl jedním z lidí, kteří vyprostili Holmesovo tělo z trosek. Dodnes rodina uchovává část bloku motoru, jako vzpomínku na tuto událost.

 
 

 

Pavel Krejčí 11.2013