Focke-Wulf FW 190F-2    W. Nr 151290

 

II./SG 102

 

Gefr. Fritz Schramm +

 

Kolný okr. České Budějovice    8.6.1944

 

 

 

 

 Ilustrační bokorys Fw 190F

 

 

 

K havárii letounu Fw 190F došlo v roce 1944 severně od obce Kolný na Českobudějovicku.

 Paní Kříhová z Vitína vzpomíná : „Byli jsme celá rodina v lese u Dražky (lesní cesta v místě původní lesní, parní a koňské dráhy – pozn. autora) na klestí, v tom jsem se otočila a viděla jsem, jak letadlo se začalo pomalu naklánět doprava a motorem rozsekalo sosnu. Najednou jsem uslyšela praskot. Můj tatínek říkal dobře se ti stalo, pokud je to Němec, žádná škoda. Ale já jsem však byla u Červeného kříže a proto jsem tam běžela, motor byl celý zarytý do země a celé letadlo vzhůru nohama. Pilot visel hlavou dolů, vyndala jsem mu krev a hlínu z nosu a pusy, bylo pozdě, řadící páky měl zaražené v břiše, bylo mi ho líto, byl to mladý kluk, hned jsem běžěla ke Kunášům, odtud jsem zavolala o tom letadle. Ihned přijeli na místo Němci a pilota museli vysekat ven, jak byl tam zapasován. Pak k nám přišli, ptali se mě, jestli nejsem Němka, pořád mi komolili jméno. Někdo jim ukradl letecký dalekohled, ale já nic nevěděla, pak odjeli. /převzato ze stránek http://www.severniceskobudejovicko.estranky.cz/

Podle dostupných informací  se jedná o havárii z 8.6.1944, letoun Fw 190F-2 startující z letiště v Českých Budějovicích, pilot gefr. Fritz Schramm zahynul. Havárie se stala jen několik stovek metrů od míst, kde o necelý rok později dopadl Messerschmitt Bf 109G-10 jednotky JG 77. Z neznámého důvodu je pamětní kříž, který má připomínat památku gefr. Schramma umístěn na místě právě této havárie.

V létě 2014 jsem se vydal hledat místa obou havárií. Měl jsem veliké štěstí, že jsem v Ševětíně narazil na bývalého lesníka, pana Pince. Ten o obou letadlech věděl a velice ochotně mi  i ukázal, kde se před desítkami let nacházely trosky. Bez něj bych v rozlehlých lesích severně od Kolného moc šancí neměl.

Letoun gefr. Schramma skutečně narazil  do náspu bývalé lesní dráhy. Podle nalezených fragmentů se nezaryl nijak hluboko a ani se příliš neroztříštil.

 

Místo havárie v r. 2014

   

 

Násep bývalé lesní železniční dráhy Zbytky Fw 190 gefr. Schramma
   

 

Pamětní kříž umístěný o několik set metrů dál

 

 

Za pomoc s identifikací stroje děkuji Bořivojovi Čechovi a  Janu Vladařovi.

Pavel Krejčí 2.2015