Douglas A-20G Boston

 

5. letecká armáda, 218. bombardovací divize

453. bombardovací pluk

 

Jalový dvůr okr. Vyškov 25.4.1945

 


 Ilustrační snímek A-20

 

 Křídla stroje složená poblíž místa dopadu. Za pozornost stojí, na konci války již ne zcela obvyklý,  bílý podklad pod rudými hvězdami.

 

 Vrtule Hamilton Standard Hydromatic na místě havárie /1945/

 

Hráz rybníka, kde došlo k tragické události /2015/ 2015
   

 

Letoun A-20G 453. Bombardovacího pluku havaroval na sklonku 2. sv. války jihovýchodně Heršpic, nedaleko osady Jalový dvůr. Toho dne se, alespoň dle pamětníků, brzy odpoledne objevil nad obcí nízko letící sovětský bombardovací letoun. Jeden z jeho motorů byl zasažen protileteckou obranou, kouřilo se z něj. Letadlo neustále ztrácelo výšku a letělo v náklonu. Stroj směřoval do údolí jižně od Jalového dvora a začal zachycovat o vršky stromů. Vytvořil několik desítek metrů dlouhý průsek, než byl stržen stromy k zemi o níž se roztříštil. Trosky letounu okamžitě zachvátil požár. Místní občané, kteří se seběhli k vraku již jen sledovali, jak zbytky letounu konzumuje požár. Přední část trupu s kabinou posádky zůstala ležet na hrázi rybníka, někteří z členů posádky byli z vraku vymrštěni. Na místo se nejprve dostavilo několik maďarských vojáků, posleze přijeli Němci. Ti požadovali, aby byla posádka pohřbena nedaleko blízkého potoka v mokřinách. Po několika intervencích místní obyvatel byli letci pohřbeni na důstojnějším místě- v místě dnešního pomníku nedaleko cesty. Po válce byla těla exhumována a pohřbena v Brně na Ústředním hřbitově. Identitu letců v té době nikdo nezjišťoval.

 

Na místě dopadu byl 9.5.1947 odhalen pomník neznámé posádce a havárii připomínala i mohutná vrtule stroje položená před pomníkem.

 

Rozměrné trosky se nacházely na místě události ještě v polovině sedmdesátých let.

                          

 

V prostoru dopadu se po válce nacházelo velké množství trosek, které místní obyvatelé postupně rozebírali. Událost postupně upadala do zapomění až do roku 1976, kdy se o ni začali zajímat redaktoři časopisu Zápisník Jindřich Drebota, J. Bartoň a V. Kotulán. Mezi troskami, kterých se na místě v té době ještě stále nacházelo velké množství se podařilo nalézt část navigačního pravítka s iniciálami P.G.D.  Toto pravítko se stalo vodítkem pro další pátrání. Na dopis zaslaný  do Ústředního archivu MO SSSR nakonec přišla odpověď. "Šturmanské pravítko s nápisem P.G.D. nepochybně patřilo nadporučíku Permisašvili Georgii Davidoviči".

 

Šturman G.D. Permašvili /sedící/ na fotografii se svými spolubojovníky během Finské války

 

Dalšími členy posádky byli:

pilot kapitán Jurčenko Vasilij Kirilovič

střelec-radista st. seržant Burov Georgij Tichonovič

palubní střelec Fomenko Vasilij Semjonovič

Letoun a jeho posádka byli zařazeni do stavu 5. letecké armády, 218. bombardovací divize, 453. bombardovacího pluku.

 

Informace čerpány z časopisu Zápisník 1976-1981, články "34 let nezvěstný", a "Návraty"

Na pomník tedy mohla být po po letech připevněna tabule se jmény letců, kteří zde zahynuli. Stalo se tak v r. 1978. Jinak , kromě toho, že vrtule byla od pomníku odstraněna a je zde pouze jeden její list, místo zůstává v nepozměněné podobě dodnes.

   

 

Na místě prováděl v devadesátých letech  průzkum LHS Vyškov, s jakými výsledky se mi nepodařilo zjistit. Výrobní číslo stroje zůstává dodnes neznámé. 453. Bombardovací pluk ztratil 25.4.1945 tři stroje čímž se alespoň zužuje počet možností.

Na bývalé hrázi rybníka a jejím okolí se dají nalézt drobné fragmenty.Větším kusem stroje, který se mi poštěstilo v r. 2014 na místě nalézt, je klapka chlazení motoru.

   

 

 

Pavel Krejčí 4.2015