Boeing B-17G 

 

43-37597      GN-G    "Earthquake McGoon"

 

427.Bomb squadron,303.Bomb group, 8.AF

 

Libkovice okr. Most   17.4.1945

 

/www.303rdbg.com/

 

 

1945 2015
   

 

 
 

 

Trosky sestřelené B-17G "Earthquake McGoon" na poli u Střimic. /Dobové fotografie- L. Helt  starší- kniha " A z nebe padaly bílé hvězdy"

 

Znak 427. Bombardment squadron

 

Dne 17.4. 1945 provedla 8. letecká armáda nálet na německé Drážďany. Plánovači USAAF pojali tuto akci ve velkém stylu. Ráno na těžce zkoušené město podniklo nálet 160 letounů 13. a 45. Bomb wingu, odpoledne pak město bombardovalo dalších 428 letadel. Svazy letounů se během náletu dostávaly až nad naše území a nechtěně se tedy staly cílem pro baterie flaku, které chránily průmyslová centra na severu Čech. Jedním z letounů, které si na konto připsala obsluha protileteckých děl byl B-17G 43-37597 pojmenovaný po populární komiksové postavě "Eathquake McGoon".

Osádka Lt. Kahlera vzlétla ten den v 9:35 ze základny Molesworth a jejím cílem bylo nádraží ve Fridrichstadtu, na severním okraji Drážďan. Nad cíl se stroj dostal krátce po 14. hodině.  Z důvodu husté oblačnosti se ale nepodařilo svazu zaměřit cíl a proto hlavní navigátor skupiny nařídil obrátit svaz na jih, ke Krušným horám. Ani při druhém průletu nad cílem se squadroně nepodařilo odbombardovat, tentokrát proto, že se pod ní nacházel svaz B-24. Skupina B-17 se tedy opět obrátila směrem k okupovanému Československu chystala se k třetímu náletu do prostoru cíle. Tím se ale dostala nad Bílinu a Most a tím do vražedné palby flaku umístěného na Šibeníku, Širokém vrchu a u Střimic. Stroj Lt. Kahlera dostal zásah střepinami, letoun začal hořet. Poté došlo v výbuchu a stroj se roztrhl ve vzduchu. Palubu se podařilo opustit všem členům posádky s vyjímkou kapitána stroje Lt. Kahlera, který pravděpodobně zahynul již ve vzduchu a zadního střelce Sgt. Smithe. Ostatní členové bezpečně přistáli na padáku a byli zajati. Trosky stroje dopadly na pole poblíž postavení flaku u dnes zaniklých Střimic. V nich byly také Němci nalezeni dva členové posádky, kteří měli ten den prostě smůlu- jednalo o jejich předposlední misi v rámci předepsané tůry 25 náletů.

Na poli, kde dopadly trosky stroje se dají dodnes nalézt drobné fragmenty.

Osud "Zemětřase" a dvou členů jeho posádky, kteří se stali KIA připomíná od roku 1996 pomníček na mosteckém letišti. Pomník byl vybudován členy Severočeského leteckého archivu.

 

Fotografie fragmentů nalezených na místě dopadu přední části trupu stroje B-17G Lt. Kahlera /sbírka Tomáše Smidovčina- SLA Most/

   
Nápis z přístrojové desky Umístění na přístrojové desce B-17
   

 

Tlakoměr paliva Teploměr vnějšího vzduchu
   

 Více informací lze nalézt v knize M. Veselého "Hvězdy nad Krušnohořím a R. Helta "A z nebe padaly bílé hvězdy". Za pomoc děkuji K. Novákovi a T. Smidovčinovi ze SLA.

Pavel Krejčí 4.2015