Messerschmitt Bf 109G/K    W.Nr. ?

 

Fl.Ü.G.1/Gruppe Nord

 

Hora Svaté Kateřiny okr. Most   16.4.1945

 

 

 

 

Místo události-svah Hory Svaté Kateřiny- Jahnwarte. Na vrcholu viditelná rozhledna.  2015

 

Dne 16.4. 1945 krátce po osmé hodině ráno  byly americkými Mustangy sestřeleny poblíž Hory Svaté Kateřiny v okrese Most  dvě "stodevítky" od  Fl.Ü.G.1/Gruppe Nord. Jeden ze strojů, který pilotoval Uffz. Helmut Unterberg dopadl na svah jižně od obce Nová Ves v Horách.     Informace zde. 

Druhý stroj, pilotovaný prozatím neznámým pilotem od stejné jednotky dopadl cca 2 km dále na severozápad na svah Hory sv. Kateřiny nedaleko rozhledny tehdy zvané Jahnwarte. Je pravděpodobné, že se pilot pokoušel o nouzové přistání poté, co byl zasažen. K sestřelu došlo v přízemní výšce, která pilotovi neumožňovala opustit letoun padákem. Vzhledem k prudkému sklonu svahu se ale manévr nezdařil, letoun přišel  po nárazu na pastvinu o křídla a kormidla. Zbytek trupu s motorem a kabinou se o několik desítek metrů výše na svahu převrátil na bok a vzplál. Pilot ve vraku zahynul.

Pilot byl pohřben 22.4.1945 na hřbitově v Nové Vsi v Horách. Trosky stroje byly uklizeny až po válce, křídla byla odtažena k rozhledně a odvezena do šrotu, zbytky trupu ležely na louce až do začátku padesátých let, než byly rovněž odklizeny.

 

K události se zachovalo hlášení  a několik fotografií trosek, které podařilo získat Karlu Novákovi ze Severočeského leteckého archivu. Karlovi zároveň tímto děkuji za to, že mě na místo nasměroval.

Jaro 1945  na Jahnwarte Jaro 2015
   

 

   
Křídla stroje odtažená do parku u rozhledny 1945 Křídla stroje odtažená do parku u rozhledny 1945 II.
   

 

 

Přesto, že od události uběhlo již více než sedmdesát let, v roce 2015 se na místě  podařilo najít několik zajímavých součástí.

   
Spona padáku Madlo otevírání padáku
   

 

   
Krytka plnění paliva/MW 50 z trupu stroje  Umístění na trupu
 
 

 

   
Inspekční krytka z křídla Umístění na křídle
   

 

   
Fragment radiostanice FUG16 ZY Umístění na radiostanici
   

 

   
Fragment FUG16 ZY Umístění na radiostanici
   

 

Torzo náramkových hodinek Krytka z trupu
   

 

   

 

   
Čerpadlo paliva Zbytek munice 13mm do kulometu MG 131
   

 

Část plexiskla z kabiny typu Erla ?
   

 

Za pomoc děkuji K. Novákovi a T. Loudovi 

Pavel Krejčí 4.2015