Caproni CA 314       W. Nr. 123 15Schlacht Geschwader /SG/ 111 - Dübendorf7.11. 1943 Vernířovice okr. Šumperk

 


 

               

 

 
Cesta k nalezení tohoto stroje byla poměrně složitá-od zmínky jesenického badatele Petra Sikory o havárii italského letadla kdesi u Vernířovic, přes "hledače sudetských pokladů" p.Kotláka.Asi na třetí pokus se mi místo podařilo objevit v r. 2007.Byl jsem první, kdo na místě pátral a tak na podrobný průzkum této lokality nakonec padla velká část dovolené.Zbytky letadla byly naházeny na hromadu kamení v místech, kde kdysi byla louka.Od té doby místo zarostlo lesem a dnes je již téměř neznatelné.Právě díky skutečnosti, že v místech pádu letadla byla kdysi louka a místní sudetští Němci místo "vyčistili" bylo velmi nesnadné najít přesné místo dopadu.To se nakonec podařilo v r. 2008 , kdy byl na místě nalezen i list vrtule od firmy Alfa Romeo.

V roce 2010 se Janu Vladařovi  podařilo identifikovat trosky tohoto  dvoumotorového stroje italského původu jako Caproni CA- 314 výr. číslo 123 15.K havárii došlo 7. listopadu 1943,stroj patřil do stavu SG 111- nově zformované jednotky pro výcvik nočních bitevních letců. Základnu měla tato škola na letišti Dübendorf.

Podle nalezeného hlášení o ztrátách Luftwaffe v letounu zahynula dvoučlenná osádka:
- Fw Walter Härtel, narozen 27. 10. 1917 v Hecklingenu, pohřben ve Wilhelmshavenu.
- Uffz Siegfried Oskar Albrecht, narozen 11. 9. 1918 v Küstrinu, pohřben v Moravské Ostravě (Hrob v současnosti zrušen).

 

Za pomoc při nalezení a identifikaci tohoto velmi raritního stroje chci poděkovat p.Petru Sikorovi,p. Kotlákovi a Janu Vladařovi.

 

 

Ukazatel teploty hlav válců Tlakoměr
   

 

Kompas Kompas