Consolidated B-24J Liberator   42-78671

 

"J" -"Black Jig"

 

779.Bomb Squadron, 464. Bomb Group

 

15. Air Force

 

Rokytnice okr. Přerov  17.12.1944

 

B-24J 4278671 sestřelený u Rokytnice. /Bokorys z knihy J. Mahra "Vzpomínky na neznámé letce" -se svolením autora/

 

 Dalším strojem sestřeleným během letecké bitvy 17.12.1944 byl B-24J, seriové číslo 42-78671. Letoun odstartoval ze základny v italské Pantanelle po zdržení způsobeném krátkodobou nepoužitelností vzletové dráhy. Díky tomu se posádka nebyla schopna připojit ke svému 55. BW, a tak se po samostatném letu přes Jaderské moře připojila k Liberátorům 49. bombardovacího křídla. S touto formací dolétla až nad Přerovsko. Letoun, který letěl až na samém konci 461. skupiny zasáhli němečtí stíhači ve stejném okamžiku jako ostatní stroje boxu Baker. Stroj byl zasažen granáty německých FW 190 do trupu. Vznikl požár, který se rychle šířil. Velitelem stroje byl vydán příkaz k okamžitému opuštění letounu, což posádka neprodleně provedla. Letoun se ještě před dopadem roztrhnul na několik částí, které dopadly  kolem řeky Bečvy  u samoty Vrbovec. Dva letci z posádky Lt. Jamese T. Creekmora událost nepřežili. Zadní střelec S/Sgt Frank B. Dansereau letoun prokazatelně opustil v pořádku, neotevřel se mu ale padák a byl nalezen na pozemku zvaném "Mezicestí" v katastru Dluhonic. Na levém břehu Bečvy bylo nalezeno tělo bombometčíka Lt. Williama J. Hayese. Příčina jeho smrti není jasná.

Trosky letounu byly Němci z velké části odklizeny. Drobné části na místě sice zůstaly, řeka Bečva se od události několikrát během povodní rozlila do okolí a části stroje, zvláště na levém břehu , byly proudem odneseny. Na místě, kam dopadly části letounu je dnes i víc než metrový nános bahna, takže najít nějaké pozůtatky "Black Jiga" je velmi těžké. V dubnu 2015 se mi podařilo najít dva zajímavé štítky v místě, kde zřejmě dopadla střelecká věž.

 

Samota Vrbovec , trosky části stroje -1944 2015
   

 

Kormidla stroje Stav místa v roce 2015
 

 

Instruktážní popisky ze střelecké věže Zbytky nábojnic do kulometu Browning M2
   

 

   

V blízkosti osady Vrbovec byl v roce 2001 odhalen památník čtyř letců. Dvěma z posádky Lt. Creekmora a dvěma z posádky Lt. Capalba z Liberatoru, který se zřítil u nedalekých Kokor.

   

 

Informační tabule umístěná vedle pomníku Kříž umístěný na stromě na pravé straně Bečvy /foto J.Vladař/
 

 

Historické informace čerpány z knihy J. Mahra "Vzpomínky na neznámé letce"                                                                          Pavel Krejčí 5.2015