Focke-Wulf Fw 190F-8     W. Nr. ???

 

I./SG 152

 

Ofw. Bruno Bajorat

 

Obědné okr. Šumperk       25.8.1944

 

 

 Ilustrační obrázek Fw 190F

 

Dne 25.8.1944 zaútočil mohutný svaz amerických bombardérů na průmyslové a vojenské  cíle na Moravě.  Akce se zůčastnilo 314 bombardérů B-17 a B-24 5. a 304. Bomber Wingu. Stíhací doprovod činilo 110 letounů P-51 a P-38. Svaz bombardoval cíle v Brně a okolí. Další svaz čítající 71 strojů B-24 napadl letiště v Prostějově. Luftwaffe vyčerpaná souboji z předchozího dne se nezmohla k vážnější protiakci. Přímo nad Moravou se Američanům pokusily pouze postavit Focke-Wulfy  od jednotky SG 152, která v té době sídlila v Prostějově. Letouny pilotované převážně instruktory od této operačně výcvikové bitevní jednotky byly Američany doslova smeteny z oblohy. Boje probíhaly hlavně v okolí Prostějova, dopady německých letadel byly ale zaznamenány na daleko větším území. Celkem toho dne jednotka SG 152 ztratila jedenáct letadel /podle jiných zdrojů třináct/, o daší dvě přišla IV. (Sturm) /JG 3. Velké množství letadel bylo zničeno přímo na zemi na zasažených letištích v Brně a Prostějově. O události vyčerpávajícím způsobem pojednává diplomová práce p. Martina Vlčka z FF Masarykovy Univerzity Brno- odkaz ZDE

Jednu "stodevadesátku" si 25.8.1944 připsal na skóre Capt. Walter. J. Goehausen /308. Fighter Squadron/

 

 

Jedním ze strojů sestřelených toho dne byl Fw 190F-8, který pilotoval Ofw. Bruno Bajorat. Dle knihy "Mustangy nad Protektorátem" Jiřího Rajlicha tento letoun dopadl u obce Obědné nedaleko Šumperka. V roce 2013 se  podařilo nalézt přibližné místo dopadu tohoto stroje.

 

Pohled od obce Obědné směrem k Libině s vyznačeným místem dopadu. /2014/

 

K nalezení místa  pomohla informace od pamětníka- pana V. Hofera, který dnes žije v Šumperku. Ten vzpomíná, jak v padesátých letech chodíval z Obědné do školy v obci Libina. Během cesty chodil kolem kráteru po letadle. Místo bylo posléze při osobní návštěvě upřesněno. Bohužel, v místě, kde se letoun zaryl do země proběhly rozsáhlé zemní práce. Kráter byl v sedmdesátých letech  zasypán a na místě je přes něj ještě několik metrů vysoká navážka. Navíc, dnes je na celém rozsáhlém okolí  vzrostlý sad. Přes ochotu majitele se hloubkovým detektorem nepodařilo místo přesně zaměřit. Je jisté, že fragmenty v hloubce jsou, zůstanou tam ale zřejmě už navždy. Musel jsem se tentokrát pouze spokojit s konstatování "Tak tady to zhruba bylo".

 

 Pavel Krejčí 6.2015

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 2.10.2021 !

 

Pan  Zdeněk Člupný, pilot ULL v AK Šumperk mi před časem popsal, že skutečné místo dopadu letounu Fw 190 u Obědné leží jinde, než je na mém webu uvedeno. Místo se nachází zhruba 1 km severozápadně od obce, na poli.  Stroj  podle vyprávění pamětníků v nízkém letu ze směru od Libiny přerazil strom v aleji u cesty a dopadl na pole bezprostředně za silnicí. V místě, které popsal pan Hofer, tedy v sadu byla údajně díra která mohla připomínat kráter, s letadlem ale neměla nic společného. Po sklizni v létě r. 2020 jsem pole prohledal a skutečně se mi podařilo najít fragmenty, které nepochybně pocházejí z Fw 190.  Prázdné místo po stromu ve staré aleji  dodnes přesně ukazuje, kde letoun během dopadu zachytil a následně se zřítil.