Petljakov Pe-2R

 

98. gardový samostatný letecký pluk, 2.LA

 

Kožlí okr. Havlíčkův Brod   25.3.1945

 

 

 

Dne 25.3.1945 podnikla americká 15. Air Force nálet na cíle v okupovaném Československu.  Krátce po poledni se její  stíhačky náležející 31. Fighter Group doprovázejíci svaz bombardérů dostaly v prostoru mezi Olomoucí a Prostějovem do potyčky se skupinou Fw 190F od bitevní skupiny SG 4. Výsledkem bylo šest sestřelených Focke-Wulfů. O něco později, krátce před jednou hodinou odpoledne, se k americkým stíhačkám, které se v té době nacházely u Ledče nad Sázavou přiblížil sovětský fotoprůzkumný Pe-2R letky dálkového průzkumu. Dle očitých svědků se od svazu oddělily dva Mustangy. Během okamžiku zaujaly americké stroje střeleckou pozici za nebohým Petljakovem a krátkou dávkou ho těžce poškodily. Z ruského stroje se začal valit dým, letoun přešel do střemhlavého letu. Zasažený stroj začal hořet, ještě se ale pokušel manévrovat. Dostal se nad obec Kožlí, svědkům se zdálo, že se pilot pokouší o nouzové přistání. Jeden z členů posádky se snažil  vyskočit na padáku, ten se ale zachytil za kormidla. Letoun přešel do neřízeného  pádu a zaryl se hluboko do pole asi pět set metrů západně od Kožlí. Obrovská detonace dělá tečku za jedním z válečných dramat. Dva letci zahynuli přímo v troskách stroje, třetí byl nalezen nedaleko, vedle roztrhaného padáku...

Jediným vysvětlením, proč americké Mustangy sestřelily tento stroj je zjevná podobnost mezi sovětským Petjakovem Pe-2 a německým Messerschmittem Bf 110.  

 

 

Srovnání siluety Pe-2/ vlevo/ a Me 110

                                                         

 

Hlavním aktérem této tragické záměny se stal Capt. William J. Dillard od 308. FS, jehož omyl stál život tři sovětské letce. Byli to -střelec-radista gardový seržant Fjodor Jefranovič Biskulov /nar. 1921, Saratovský kraj/ nezvěstný od 25.3.1945, kdy se nevrátil z bojového letu. /Dle Jana Mahra/

Další jména by měla být Tribakin a Dolbuchov.

Koncem sedmdesátých let se událostí zabýval časopis Zápisník. Autor Jindřich Drebota  v rámci akce "Z´79 Hledá, pátrá, objevuje" publikoval tři články. Ty popisují jeho pátrání a nakonec u průběh vyprošťovacích prací, které na místě prováděl klub leteckých modelářů v Havlíčkově Brodě. Výkopové práce proběhly v prosinci 1978. Bylo při nich vyzdviženo velké množství trosek, mezi jinými i podvozkové nohy, letecký kulomet Škas r. 7,62mm a další. Kde tyto věci skončily se mi zatím nepodařilo zjistit.

 

 Místo dopadu Pe-2R u Kožlí /2015/

   

 

 Pátrací akce a vyzdvižení trosek-prosinec 1978 /časopis Zápisník Z´79/

 

   
   

 

Drobné fragmenty nalezené na poli /2015/

   

 

Čtenář webu, pan Marek Dvořák mě upozornil, že některé trosky letounu by měly být uloženy v depozitáři Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Na stránkách muzea se dá dohledat fotografie kulometu Berezin.

 

 Za pomoc s vyhledáním článku v Z´79 děkuji Liborovi.

Pavel Krejčí 7.2015