Junkers Ju 87A   W.Nr.  ?

 

Sturzkampffliegerschule 2/ Otrokowitz

 

Zdounky okr. Kroměříž   4.5.1940

 

 

 

 4. května 1940 došlo nedaleko Otrokovic k havárii a nouzovému přistání dvou letounů typu Ju 87A. Důvodem byla zřejmě vzájemná srážka ve vzduchu. Jeden ze strojů se zřítil do lesa nedaleko samoty Světlá, druhému se podařilo nouzově přistát na poli nedaleko obce Cvrčovice. Bližší informace o události nejsou známé. Je pravděpodobné, že obě Štuky náležely výcvikové Sturzkampffliegerschule 2, která sídlila na letišti Otrokovice.

K letounu, který nouzově přistál, se zachovala fotografická dokumentace, která se před lety objevila na internetu. Jedná se o Ju 87A-1 W.Nr 0078, kennzeichen KY+NS.

   

 

   

 Foto via Jiří Rozkopal

 

Tuto krásnou fotografii stejného stroje mi poskytnul J. Černošek- díky Jirko!

 

Letoun, který se zřítil do lesa vytvořil asi 1,5metru hluboký kráter. Posádka zřejmě zahynula, neboť v kráteru a okolí byly nalezeny zipy z letecké kombinézy a několik druků. Na místo dopadu  mě v roce 2012 nasměroval kamarád Václav Remeš. Místo bylo už předtím mnohokrát důkladně prohledáno. Vzhledem k tomu, že se ale jednalo o nevídanou Ju 87 ve verzi "A", měl jsem na místě jasno. Heslo znělo- "Beru všechno!". Několik zajímavých fragmentů z "Antona"  se  podařilo najít...

   

Místo dopadu v r. 2012

 

   
   
Drobné fragmenty -2012 Části plexiskla z kabiny

 

   
   
   

 

   
Část potrubí chladícího systému Termostatický ventil

 

 

Nálezy ze sbírky Vency Remeše

 

 

   

 

   

 

Za pomoc s nalezením místa děkuji Václavu Remešovi.

 

Pavel Krejčí 7.2015