Consolidated B-24J Liberator

 

42-50953  "The Flying Finger"

 

765. Bomb Squadron, 461.Bomb Group, 15. AF

 

Palačov okr. Nový Jičín  17.12.1944

 

 

B-24J 42-50953 "The Flying Finger"  /Vzpomínky na neznámé letce/

 

 

pilot 2/Lt. Robert T. Blake u letounu 42-50953 /www.461st.org/

 

 

 

 Bombardér byl sestřelen v mnohokrát popsané letecké bitvě nad Moravou 17.12.1944. Stroj přezdívaný  "The Flying Finger" s "noseartem"  letícího prstu, nápisem "Finger Again" a číslicí "39" byl napaden stíhači Luftwaffe jednotky JG 300. Letoun těžce zdecimovaly granáty ráže 20mm. Ty vyřadily rozvody hydrauliky, elektroinstalace a vyřadily motor č. 3. Zvyšující se vibrace naznačily, že osud letadla je zpečetěn. Náklad bomb, který bombometčík nouzově odhodil, proletétl zkrze zavřená vrata pumovnice. Velitel stroje 2/Lt.  Crossman vydal pokyn k opuštění stroje.Z jedenáctičlenné posádky se to povedlo sedmi letcům, čtyři zahynuli na následky střelby či během dopadu letounu na zem. Stroj se zřítil na pole asi kilometr jižně od obce Palačov. Událost je zaznamenána v kronice Palačova, exploze rozmetala letadlo po ploše asi jednoho hektaru. Letci, kterým se podařilo na padácích vyskočit byli zajati a putovali do zajateckého tábora. Čtyři zahynulí byli pohřbeni 20. prosince 1944 nedaleko místa události u silnice z Palačova do Lešné. Místo bylo označeno prostým křížem z březových kmínků.  V roce 1946 pak byly jejich ostatky exhumovány a odvezeny do Francie. V tom samém roce byl na místě tragédie odhalen památník tvořený velkým kamenem a vrtulí stroje. Bohužel, v roce 2007 neznámý pachatel  vrtulové listy odřezal a společně s nimi byla ukradena i tabulka se jmény letců. Motivem byl zřejmě peníz utržený ve sběrně kovů na nákup kořaličky. Doufám, že neznámému zloději z ní pořádně ztvrdla játra. Obyvatelům Palačova toto zhanobení pomníku ovšem nebylo lhostejné a v roce 2008 byl památník obnoven za použití repliky vrtule.

 

Původní označení na dřevěném kříži z doby těsně po 2. sv. válce

 

Pomník v r. 2015

   

 

V roce 2008 byly trosky letounu vyzdviženy Klubem přátel Suchdolu n.Odrou. Bylo nalezeno množství zajímavých artefaktů stroje. Ty byly po očištění a nakonzervování umístěny do expozice Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou, kde je možno je shlédnout. Spolu s nimi jsou v expozici umístěny  předměty, které byly uchovány místními lidmi.

 

 Vyzdvižení trosek tohoto stroje u Palačova v r. 2008 /foto www.leteckemuzeum.eu/

 

   

 

   

 

 

   

 

 

Expozice věnovaná této havárii v muzeu v Suchdole nad Odrou /2015/

 

Části motoru Pratt and Whittney R 1830 Twin Wasp a vrtule.

   

 

Drobné fragmenty, kulomet Browning M2

   
   

 

Pancéřová vana chránící sedačku pilota

   

 

Osobní výstroj- brýle Polaroid M-1944 a kyslíkový dýchač

   
   

 

Zbytky výstroje střelce- brýle a protiflaková vesta

   

 

Zbytky munice, ovladač osvětlení interieru

   

 

 

Regulátor dodávky kyslíku Vrtulový náboj
   

 

 

Předměty zapůjčené do Suchdola Lukášem Svobodou

Záchranná vesta B-4

   

 

Letecké boty A-6

   

 

Informace čerpány z knihy J. Mahra "Vzpomínky na neznámé letce" /2011/. Fotografie se svolením nadšenců z Leteckého muzea Suchdol nad Odrou, za což jim patří dík.

 

Pavel Krejčí 8.2015