Ju 88 W. Nr ?

 

Kampfgeschwader /KG/ 54

 

 

Zvolenovice okr. Jihlava  21.10.1943

 

 

Pohled na místo havárie ze silnice Vystrčenovice - Zvolenovice Prostor dopadu
   

 

 

K havárii neznámého německého stroje došlo koncem října 1943 u obce Zvolenovice, nedaleko Telče. Událost je popsána v kronice Zvolenovic.  Dle záznamu letadlo havarovalo kolem deváté hodiny večer poté, co čtvrt hodiny kroužilo nad vesnicí. Stroj se roztříštil v poli na rozhraní katastru Zvolenovic a Vystrčenovic a zbytky trosek  zachvátil požár. Posádka nebyla nalezena, údajně opustilla stroj na padácích někde u Kamenice nad Lipou. Příčinou měla být ztráta orientace ve tmě a nemožnost navázat radiospojení.

Trosky letadla byly rozebírány místními obyvateli, teprve později začaly být hlídány německou  "Schutzpolizei". Po několika dnech přijely nákladní vozy a trosky byly odvezeny.

 

Místo dopadu jsme našli s Janem Vladařem díky popisu získaného od očitého svědka z Vystrčenovic. Na poli a loukách okolo je dodnes množství drobných fragmentů. Zdá se , že letoun se roztříštil pouze po povrchu. Pás trosek je dlouhý asi 300 metrů. Bohužel, nebylo nalezeno nic, co by blíže identifikovalo typ stroje.

Na místě s pamětníkem z Vystrčenovic Fragmenty stroje
   
   

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 04.05.2017

 

 

Pavel Krejčí  9.2015