Consolidated B-24J  Liberator 42-51835

 

825.Bomber Squadron,484.BomberGroup

 

15.Air Force

 

Lt.Martin+10 killed

 

Libina okr. Šumperk 17.12.1944

 

 

 

        Místo dopadu-celkový pohled           Chatka poblíž místa dopadu                  Největší kráter
             Jeden z menších kráterů             Místo dopadu-leden 2013           Místo dopadu -leden 2013

Letoun byl zasažen německým stíhačem/pravděpodobně Bf 109 který se posádce povedlo sestřelit a který spadl do několik kilometrů vzdálené Libiny-Lt. Kraft se zachránil na padáku/.

 

Podle výpovědí ostatních posádek bombardovacího svazu těžce poškozený Liberátor přešel do spirály, žádné padáky nebyly spatřeny.Letoun dopadl do Farského lesa, před dopadem bylo odhozeno/nebo se uvolnilo/ několik bomb, které vybuchly v místech dopadu letadla.Krátery po bombách jsou dodnes jasně zřetelné.

 

Posádka byla pohřbena v /tehdy/ Německé Libině, později, v roce 1946 byly ostatky převezeny na hřbitov St. Avold ve Francii.V roce 1965 byl v Libině postaven pomník padlým ve 2.sv. válce, jména osádky byla /sice zkomoleně, ale přece/ uvedena společně s padlými rudoarmějci a oběťmi z řad domácího odboje.V roce 2009 byla instalována nová pamětní deska, kde již byla jména správně.

 

K tomuto letadlu mám vyjímečný vztah.Bylo to první místo dopadu letadla, které jsem kdy navštívil.Bylo to zhruba v roce 1990, tehdy jsem ještě netušil, že mě později tento obor bude tak zajímat.Na místo mě vzal tehdejší spoluletec z Aeroklubu Šumperk Tomáš zvaný Kubrt.Ve vzpomínaném roce 1990 jsem z kráteru u cesty jen tak vytáhl upínací pásy, ovladač osvitu ze zaměřovače Sperry, část rukavice a drobné duralové zbytky letounu..Všechno to skončilo v krabici, kterou jsem občas oprášil ale až za dlouhých patnáct let mě napadlo, že by bylo fajn zkusit najít víc...Od té doby jsem místo procházel ještě několikrát, pár hezkých fragmentů ještě přibylo.

                 Spony z padáku        Zbytek pilotní rukavice        Regulátor osvitu zaměřovače Sperry

 

             Detail střelecké věže        Panceřové sklo z přední střelecké věže
     

                                                                                       Panceřové sklo střelecké věže

 Přestože se zdá, že vše k tomuto případu je jasné, myslím, že tomu tak není.V literatuře se vyskytují zmínky o druhém Liberátoru, který spadl nedaleko-u obce Václavov.Často se obě letadla zaměňují a mixují dohromady, je rozšířena doměnka, že hlavní část "Libinského" Liberátoru dopadla u křižovatky na Mladoňov-Václavov a ve Farském lese pouze jeho ocasní plochy.Domnívám se, že u křižovatky Mladoňov- Václavov dopadla část trupu druhého stroje-tedy toho který se měl údajně pokusit o nouzové přistání u Václavova.Na křižovatce byly nalezeny identifikační  známky navigátora Longa a horního střelce George E. Lee-členů posádky "Václavovského"stroje, což je myslím jasný důkaz!Rovněž pamětníci z Libiny hovoří o pádu do Farského lesa, dva z nich shodně tvrdili, že letoun dopadl u tzv. "Jezírka" v tomto lese.

 

                                                      Známka George R. Lee nalezená "u křižovatky"-důkaz, že zde spadl jiný Liberator!

 

Další informace o tomto případu lze nalézt v knize "Vzpomínky na neznámé letce"-autor Jan Mahr 2011

 

Velmi hezký artefakt z "libinského" stroje vlastní pan František Hlavatý ze Šumperka-pancéřové sklo z přední střelecké věže/a já doufám, že Franta nakonec podlehne a za ten samopal Thompson ho nakonec vymění!/

 

 

Za poskytnutí bokysu tohoto stroje děkuji p.Janu Mahrovi  Pavel Krejčí 5.2013