Petljakov Pe-2   výr. č. 10/376

 

38. bombardovací pluk, 2. letecká armáda

 

Albertovec okr, Opava  31.3.1945

 

 

 

 

   

Místo nehody /2015/

 

   
 "Brčálová" kamuflážní barva  na fragmentu z povrchu stroje. Munice nalezená na místě dopadu /nábojnice 12,7 mm z letounu nepochybně pochází, druhá, větší  "hilzna" zřejmě nemá s událostí nic společného/
   

 Tento stroj typu Pe-2 se zřítil během Ostravsko-opavské operace u osady Alberovec.

Trosky letouny byly zaměřeny členy KVH Suchdol nad Odrou v průběhu roku 2012. Po následném vykopání průzkumných sond byly zbytky  letadla  vyzdviženy pomocí těžké techniky dne 27.10.2012. Přesto, že byly nalezeny oba motory Klimov VK-105, zbytky jednoho reduktoru a vrtulové hlavy a velké množství zajímavých trosek.

Letoun a jeho posádka byly později identifikováni Radovanem Fraitem a Leteckým muzeem v Suchdole nad Odrou. Jednalo se o Pe-2 výr. č. 10/376. Z tříčlenné posádky zahynul šturman npor. I.G.Jakovlev a střelec npor. P.M.Tichomirov.  Kapitán K.M. Kuzněcov- velitel stroje se zachránil na padáku a byl zajat Němci.


Podrobnější informace k případu lze nalézt na stránkách Leteckého muzea Suchdol: http://www.leteckemuzeum.eu/news/ztraceny-sovetsky-bombarder-pe-2-u-albertovce1/. / V době psaní článku ještě nebyla známa identita posádky/
 
 
Fotografie z průběhu vyzdvižení trosek dne 27.10.2015  Muzeem v Suchdole nad Odrou / za poskytnutí děkuji!/
 
   
 
 
   
 
 
 
Místo dopadu jsem navštívil v září 2015 v rámci své  tour "Ve stopách Suchdola" :-). Na poli se nachází ještě poměrně dost drobných úlomků stroje, nic podstatného ale zřejmě již lokalita nevydá.
 
Trosky letadla vyzvižené v roce 2012 jsou dnes k vidění v expozici Leteckého muzea v KVH.
 
   
 
 
 
 
 
Pavel Krejčí 10.2015