Bell P-39Q-25   S/N 44-32665

 

268. stíhací letecký pluk

 

npor. Sergej Grigorjevič Rogačko

 

Petrovice u Karviné         13.4.1945

 

 


 

 

O tom, že se v Petrovicích u Karviné, v části obce zvané Závada, na konci války u trati  zřítilo sovětské letadlo se mezi leteckýni badateli diskutovalo spoustu let. Událost byla zaznamenána pamětníky a byla známa i přibližná poloha dopadu tohoto letadla. Bažinatý terén nedaleko železniční trati ovšem nalezení přesného místa velmi znesňadňoval. Další nepříjemností bylo, že bažina se po skončení války stala skládkou odpadu. To byl  důvod, proč  většina hledačů z tohoto místa v minulosti odcházela s nepořízenou, maximálně s drobnými úlomky  /včetně mě/. Teprve na konci roku 2014 se podařilo Radovanu Fraitovi s přáteli místo lokalizovat. Následně si případ převzal pod svá křídla spolek při Leteckém muzeu v Suchdole nad Odrou. O tom, že Radovan našel přesné místo dopadu stroje, svědčilo zaměření magnetometrem a ručně vykopaná sonda. Ta vydala drobnější trosky, které potvrdily i typ letadla, který byl zmiňován některými pamětníky-Bell P-39 Airacobra.

Po zaměření místa následovalo vyřizování nezbytných povolení k výkopu. Stroj se nacházel nejen blízko železniční trati, ale bylo nutno i pokácet mohutný strom, který od války vyrostl téměř přímo na místě dopadu.

Dlouho očekávaný den nakonec přišel 19.9.2015 a jsem rád, že jsem mohl být u toho! Přece jen- letounů P-39 na našem území zas tak moc nespadlo. Tohle byla moje čtvrtá Airacobra , a zřejmě i poslední /i když člověk nikdy neví.../.

Akce začala brzy po ránu  menším zápasem bagru s pařezem stromu, který byl předtím pokácen. Přes maximální úsilí bagristy i několika nadšenců-dřevorubců pařez nakonec zvítězil a svoji pozici si obhájil. Nezbývalo než bagrovat mírně stranou a pod pařez se "podívat" později z boční strany. Během několika hodin byly z kráteru vytaženy podstatné části kulometu M2 a kanonu M4, části pancíře reduktoru,  reduktor s vrtulovým nábojem a jeden ze čtyř listů vrtule. Dále pak velké množství drobnějších trosek a několik osobních věcí pilota. Mezi tím rovněž větší množství munice, včetně impozantních střel do kanonu M4 ráže 37 mm. O nalezenou munici se postarali policejní pyrotechnici, ostatní nalezené věci byly převezeny do prostor muzea v Suchdole nad Odrou, kde budou po očištění a konzervaci vystaveny.

 

 

   

 Začátek akce 19.9. 2015

 

   
Vrtulový list a bočnice kanonu Colt M4 Tělo kanonu Colt M4

 

 

   
Kulomet Browning M2 Kyslíková nádrž

 

   
Vrtulový náboj Impozantní hlaveň kanonu M4

 

   

 

   

 

Identita letounu v době, kdy byl prováděn průzkum místa, nebyla ještě známa. Nejpravděpodobnějším kandidátem byl dle Radovana Fraita nadporučík Sergej Grigorjevič Rogačko, pilot 268. stíhacího leteckého pluku PVO. Ten zahynul 13.dubna 1945. Z hlášení ppor Karamyševa, které bylo získáno v ruských archivech, vyplývá, že letoun npor. Rogačka po vlétnutí do mlhy udělal půlvýkrut vlevo, pak vpravo a přešel do střemhlavého letu zakončeného nárazem do země. Je tedy otázkou, zda byl letoun sestřelen, jak vypovídají pamětníci. Mohlo jít o chybu pilotáže s následným pádem do vývrtky. Vývrtce nasvědčuje malý rozptyl trosek po okolí  i to,  že se stroj v bahnitém a měkkém terénu příliš nezaryl, jen cca 2.5 metru.

Několik dní po vytažení trosek byl během čištění učiněn jednoznačný nález. Byl nalezen kus přístrojové desky a na něm "radiocall", tedy ohnivzdorná kovová tabulka s vyraženým výrobním číslem. To přesně odpovídá číslu letounu npor. Rogačka.

 

Část palubní desky a "radiocall". /Letecké muzeum Suchdol/

 

Podrobnější informace o události lze nalézt na stránkách Leteckého muzea Suchdol- www.leteckemuzeum.eu. Zároveň Suchdolákům děkuji za pozvání na akci vyzdvižení trosek tohoto letadla.

 

Pavel Krejčí  10.2015