Iljušin Il-2m3 Šturmovik

 

90. gardový bitevní pluk, 5. letecká armáda

 

Lanžhot okr. Břeclav   11.4.1945

 

 

 

 

 

V průběhu  osvobozovacích operací na jihu Moravy byl dne 11.4. 1945 leteckému sboru uložen úkol vzdušné podpory pozemních vojsk v prostoru Lanžhota. V 8:45 se nad Lanžhotem objevila šestice Šturmoviků vedená majorem Ivanem Stěpanovičem Nikolajevem /nar. 1916/, aby z výšky pěti set metrů úočila na postavení tanků a další obrněné techniky v obci. Během čtvrtého útoku zasáhla přesná kulometná palba protivníka velitelský letoun Il-2 , který se zřítil do mokřadu na západním okraji obce.   /zdroj: Jan Mahr/

Z historických pramenů vyplývá, že jednomu z letců se podařilo z letounu vyskočit, přesto zahynul a byl pohřben na hřbitově v Hodoníně. Měl to být pilot stroje , major Nikolajev. Během nedávné pátrací akce klubu LHS Vyškov byly ale pod pancéřovou deskou, která odděluje prostor střelce od pilota, nalezeny fragmenty kostí. To by  mohlo znamenat, že tím, kdo letoun opustil na padáku byl střelec Filip Alexejevič Čuprov. V každém případě-oba letci zahynuli. Letoun byl částečně z mokřadu vyzdvižen po skončení války. V říjnu 2015 pak byl pak vyzdvižen zbytek. Z informací ve sdělovacích mediích je zřejmé, že se podařilo vyzdvihnout motor, vrtulový náboj, vrtulový list, množství pancířů /tak typické pro každou Il-2 která se kdy kopala/, dále podvozkovou nohu a další drobnější části. Nalezené trosky by měly být časem vystaveny v muzeu nadace LHS ve Vyškově.

 

   

Akce LHS Vyškov, říjen 2015  /foto: www.brno.idnes.cz/

 

Během cesty na jižní Moravu krátce po uvedené akci "Vyškováků"  jsem se jel na místo podívat. Pole, na kterém se jen nedávno bagrovalo bylo po orbě zvláčené a uválcované. Ačkoliv jsem měl zhruba představu kde hledat, na takto upraveném poli se ukázal být problém přesné místo najít. Ptal jsem se tedy  snad deseti místních obyvatel, kteří žijí v bezprostředním okolí,na místo nedávno proběhlé akce. Přesto, že reportáže o bagrování letadla proběhly snad ve všech médiích a místo havárie bylo několik desítek metrů od posledních domů  nic nevěděl, nikoho to nezajímalo a hlavně nikdo nechápal, proč by to někoho vůbec mohlo zajímat. Holt, je to takový drsný kraj, kde lidé mají zřejmě jiné starosti...:-) Nakonec to ale dobře dopadlo, několik zajímavých fragmentů do sbírky se mi podařilo ještě najít.

 

 

   
10.2015 Krásně zachovalá nábojnice r. 23 mm

 

   
Zbytek pancíře Drobné fragmenty

 

 

Pavel Krejčí 11.2015