Junkers JU 52/3m   W. Nr 130935

 

4V+KK

 

I./ Transport-Geschwader 3

 

Telnice okr. Ústí nad Labem  7.4.1945

 

 

 

 

 

 

V noci 7.4.1945 v 02:45 hodin se do lesa severně od Telnice v Krušných horách zřítil letoun Ju 52/3m transportní jednotky TG 3. Příčinou nehody bylo selhání navigačních přístrojů. Stroj, který vezl zásoby do obklíčené Vratislavi odstartoval předchozího večera ve 23:50 z Buchenwaldu. V nízkém letu zachytil o smrkový les na hřebeni nedaleko Jeleního vrchu. Tak, jako v mnoha jiných případech havárií v horském terénu, posádce chybělo pouze několik desítek metrů výšky, aby hřeben překonala. Stroj způsobil polomy několika desítek vzrostlých smrků. Posádka ve složení pilot- Lt. Bard, palubní mechanik Fw Baier, radista Uffz. Tollfrank a pozorovatel Obgefr. Trowe měla štěstí. Kromě pilota nebyl nikdo zraněn. Muži se odebrali přes Telnici, kde v 06:00 nahlásili nehodu, do Ústí nad Labem. S sebou vzali všechny cenné přístroje, mapy a dokumenty.  /Zdroj- "Hvězdy nad Krušnohořím"- Martin Veselý 2005/

 

Vrak letounu byl ještě během války Němci odklizen. Mnoho součásti konstrukce však v hektické době končící války zůstalo na místě.

Prostor havárie mi v roce 2008 v lesích nad Telnicí ukázal místní hledač Petr Fiedler. V té době byl na místě nízký, hustý smrkový porost, který nám nepřál v hledání trosek. V roce 2015 jsem pak místo navštívil znovu, tentokrát s Tomem Loudou. Dnes je zde poměrně vzrostlý les, hledá se zde již dobře. Několik zajímavých fragmentů se nám podařilo nalézt.

 

 Místo havárie Ju 52/3m W.Nr 130935

 

   

 

 

   

 

   
Krytka Vnitřní strana krytky

 

   
Výfukové potrubí motoru BMW 138 Zbytek sedačky

 

   
   

 

   
Krytka z křídla Popisek uvnitř krytky

 

   
Víčko z motoru BMW Krytka

 

   
  Konzole na přístroj /Petr Fiedler/

 

 

Pavel Krejčí 1.2016