Avia C-2B-1   Výr. č. 626

 

B-0224

 

51. letecký pluk

 

Lužany okr. Plzeň-západ  17.10.1951

 

 Ilustrační obrázek C-2

 

 

 Místo katastrofy v r. 2012

 

 

 Dne 17.10.1951 došlo severně od obce Lužany ke katastrofě letounu C-2B s osádkou ppor. Žofka Jaromír a svob. Černý Jaroslav. Pilot letounu, ppor. Žofka při převozu do nemocnice zemřel, svob. Černý, který se pouze vezl, utrpěl těžká zranění.

17. října 1951 dopoledne vydal ppor. Vakula- velitel detašované součásti na letišti Klatovy ppor. Žofkovi příkaz k přeletu do Klatov s tím, že na palubu vezme svob. Černého. Zároveň nu vydal rozkaz, že s ním vykoná cvičný souboj v prostoru Přeštic. V dohodnutý čas oba letouny odstartovaly. Ppor. Žofka z Plzně a ppor. Vakula z Klatov. Poté, co se letouny v prostoru Přeštic ve výšce 600 metrů setkaly, se jejich piloti pustili do simulovaného souboje. Tato skvělá zábava ale nedopadla dobře. Ppor. Žofka se rozhodl, že celou akci na závěr okoření několika cvičnými útoky na pozemní cíl. Za ten si vybral skupinu nebohých zemědělců pracujících na poli. Po druhém náletu začal zteč vybírat příliš pozdě. Před očima vyděšených rolníků se letoun prosedl a  narazil spodní částí do země. Po dopadu byl zcela zničen, posádka těžce zraněna. Ke zranění lidí pracujících na poli naštěstí nedošlo. Během převozu do nemocnice pak ppor. Žofka zemřel.

Případ byl, jak jinak, uzavřen s tím, že se jednalo o hrubou leteckou nekázeň. Vina padla, kromě zemřelého pilota, i na ppor. Vakulu, protože vydal neoprávněně rozkaz k letu s další osobou na palubě /svob. Černý/ a k úkolu leteckého souboje došlo bez jakýchkoliv metodických pokynů a bez pozemní přípravy.

 

Po letecké havárii dnes na poli nejsou žádné stopy. Místo havárie jsem určil na základě fotografií z vyšetřovacího spisu.

 

 

   

 Informace čerpány z vyšetřovacího spisu VUA Praha.

Pavel Krejčí 1.2016