Messerschmitt Bf 109G-8   W.Nr ?

 

Nahaufklärungsgruppe 14

 

Onšov  okr. Pelhřimov duben 1945  

 

Ilustrační obrázek Bf 109G-8

 

 

 

Koncem války se o velké pozvižení obyvatel Onšova na Pelhřimovsku postaral letoun, který se zřítil v blízkosti jejich obce. Stroj dopadl na svah kopce zvaného Šanořín. Dle pamětníka  se kterým jsem měl v roce 2013 možnost mluvit, stroj delší dobu kroužil nad nedalekým improvizovaným letištěm v Senožatech. Po několika minutách zamířil stroj směrem na západ. Ve výšce několika set metrů z něj potom vyskočil pilot, který se bezpečně snesl na padáku. Neovládaný stroj přešel do letu střemhlav a narazil do svahu. Letadlo se částečně zarylo do země a začalo hořet.

Na nedalekém letišti v Senožatech v té době sídlila průzkumná skupina Nahaufklärungsgruppe 14, respektive její I. Gruppe. Jednotka byla vybavena letouny Bf 109G-8, možná i průzkumnými variantami verzí G-6 a G-10.  Je pravděpodobné, že havarovaný letoun nemohl z technických důvodů přistát, pilot se tedy rozhodl stroj opustit ve vzduchu.

Místo dopadu bylo  před léty prozkoumáno pomocí techniky nějakou, mě neznámou partou. Není známo, co zde bylo nalezeno, třeba by se mohli ozvat a podělit o fotografie nálezů... Na místě se dnes dají najít jen nepatrné střípky z letounu.

Na nedalekém letišti Senožaty se mi nicméně v minulosti podařilo nalézt větší množství zajímavých artefaktů z letadel, která zde Němci při ústupu zapálili.

 

Kopec Šanořín, dějiště havárie v r.2013

 

 

Kráter po dopadu letadla

 

 

 Fragmenty průzkumných Messerschmittů z letiště Senožaty

   
Fragment kýlové plochy se zbytky výrobního čísla Zbytky přístrojů z palubní desky

 

   
Fragment z konstrukce Konzole přípusti plynové páky a další fragmenty

 

 

Pavel Krejčí 2.2016