Heinkel He 111H-16  W. Nr. 161717

 

A1+EH

 

1/KG 53

 

Lt. Neumann Heinz

 

Gefr. Dragon Wilhelm

 

Uffz. David Kurt

 

Uffz. Mühlbacher Johann

 

Uffz. Werner Erich

 

Řeka okr. Frýdek Místek              29.1.1944

 

 

 

 

 

 Aktualizace 21.12.2022

Téměř  osmdesát let se v obci Řeka a okolí tradovají pověsti o neznámém německém  letadle, které v průběhu války narazilo do prudkého svahu, vysoko nad obcí Řeka na Frýdecko-Místecku. Na událost si vzpomínají poslední žijící pamětníci, s odstupem času ale nedokážou událost přesněji časově zařatit.  S poznámkou "neznámá He 111, asi rok 1944" byla tato událost až doteď vedena i zde na Letecké Badatelně. Díky neúnavnému a trpělivému pátrání pana Aleše Komendy po okolnostech této havárie je dnes, po téměř osmdesáti letech od události možno konstatovat, že došlo k objasnění identity stroje a posádky, která u Řeky tehdy zahynula. Stránka věnovaná této nehodě je tedy doplněná o nově zjištěné údaje. Díky Aleši!

 

 

Na podzim letošního roku tomu bylo přesně dvacet let, kdy jsme poprvé navštívili místo tragické nehody letounu Luftwaffe, který zde narazil do hory v době druhé světové války. Na místě se tehdy nacházely zbytky plechů a dalších leteckých součástek, roztahaných po širokém okolí z důvodu lesní činnosti a také stavby cesty pro lesnickou techniku, která nyní vede skrz místo dopadu.

I přes důkladnou prohlídku oněch fragmentů, nepodařilo se najít žádnou indicii, která by nás přivedla blíž odhalení původu stroje. Věděli jsme pouze to, že se pravděpodobně jedná o Heinkel He 111. V okolních archivech o této události nebyla jediná zmínka a místní kroniky se po válce buď ztratily nebo zničily. Z výpovědi místních občanů, kteří si na danou událost vzpomněli, vyšlo najevo, že se stroj zřítil na začátku roku 1944 ve velmi špatném počasí. Místní pamětníci se rozpomenuli, že náraz doprovázel mohutný výbuch. Jeden z občanů, kterému tehdy bylo 7 let, doprovázel příslušníky Wehrmachtu k místu havárie, když šli vyzvednou ostatky mrtvých letců. Ty byly odvezeny a pohřbeny údajně v Těšíně. Později byly na louku u potoka staženy i zbytky letounu a po čase odvezeny neznámo kam.

Před několika týdny se mi však do rukou dostaly materiály od Michaela Balsse s informacemi, které se přesně shodovaly s místem i časem nehody. Jednalo se o Heinkel He 111 H-16, který měl v této oblasti narazit 29. ledna 1944 v 19:15 do západního svahu hory za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek. Všech 5 členů posádky ve složení: Lt. Neumann Heinz, Gefr. Dragon Wilhelm, Uffz. David Kurt, Uffz. Mühlbacher Johann, Uffz. Werner Erich, na místě zahynulo. Stroj patřil k 1. Staffel KG 53, která se tehdy, společně s celou I. Gruppe, nacházela na letišti Proskurow. Dokud nebude nalezen výrobní štítek či jiný fragment, který by potvrdil, že se jedná o tento letoun, nemůžeme stoprocentně říci, že je to on. Ale vzhledem k podobnosti místa, času i popisu události, lze konstatovat, že je shoda více než pravděpodobná.

Ve věci letců, byl kontaktován Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V., konkrétně pan Konstantin Ortlieb, který byl tak laskav a dohledal, že jejich ostatky jsou dnes uloženy na Válečném hřbitově v Siemianowicích nedaleko Katowic.

V průběhu příštího roku, bude na místě nehody zřízen malý pomník, v upomínku oněch pěti mladých mužů, kteří zde zahynuli onoho osudného večera.

Na závěr chci moc poděkovat kamarádu Petru Koniecznemu, občanům obce Řeka za velkou ochotu a pomoc, panu Konstantinu Orliebovi a samozřejmě Michaelovi Balssovi, bez kterého bychom ještě bloudili v temnotě.

Pro správnost porovnán:

- Vzpomínky občanů obce Řeka

- Balss Michael, Deutsche Luftwaffe Losses and Claims, 1944 - Holm Michael 1997 – 2022, dostupný na www.ww2.dk

- Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V

 

 

Aleš Komenda

 

 

   
Svah pod místem nehody Přes místo havárie dnes vede lesní cesta

 

   
Epicentrum dopadu pod cestou Okolí je dodnes poseto troskami

 

   
Krytky, přesky upínacích pásů, přepínače... Popsaná krytka

 

   
Přepínač z kabiny stroje Do pátrání se rovněž zapojil Mlok skvrnitý pojmenovaný Günther

 

   
Hlavní padáková přeska Torzo padákové přesky

 

   
Výfuk motoru Jumo Zbytek kování z vrtulového listu

 

 

 

Nálezy z místa havárie -Aleš Komenda

   
Sluchátko z pilotní kukly Sluchátko z pilotní kukly

 

   
Drobnosti- převážně elektro Krytka, táhlo, pojistková skřínka...

 

   
Výstražný štítek Elektro

 

   
Skřínka pojistky Skřínka pojistky

 

   
? Zbytky plexiskla z kabiny

Díky Aleši!

 

Fotografie nalezených částí kulometu MG 81 zaslal M. Křištof - Díky!

 

   

 

   

 

 

Pavel Krejčí 2.2016

Aleš Komenda 12.2022