Jakovlev Jak-9U 

 

5. letecká armáda

 

por. Ivan Ivanovič Lašin

 

Nížkovice okr. Vyškov  16.4.1945

 

 

Jak-9U /ilustrační obrázek/

 

 

 

Stroj se zřítil  v dubnu 1945 do lesa nedaleko hájovny Bílý Vlk u Nížkovic. Informace o přesném datu se rozcházejí. V diskusním fóru "Hloubkaři" se uvádí datum 16.4.1945, informace poskytnutá leteckým muzeem Vyškov zní- 27.4.1945. Rozcházejí se rovněž informace o příčině pádu. Dle "Hloubkařů" byl letoun sestřelen v leteckém souboji, Vyškov uvádí, že příčinou byla srážka ve vzduchu s jiným letounem. Oba zdroje uvádějí, že pilot vyskočil na padáku.

Po letounu pátral již v r. 1978 tým časopisu "Zápisník ".  Hledání spadlých letadel bylo v té době nepochybně daleko snazší, než dnes. V  té době uplynulo od skončení války jen něco přes třicet let, pátrači ze Zápisníku tedy stroj bez problémů našli. V říjnu 1978 proběhl terénní průzkum, při které byly trosky stroje pomocí bagru vyzdviženy. Byly nalezeny dva kulomety UBT ráže 12.7 mm, motor stroje Klimov VK-107 s kanonem ŠVAK r. 20 mm  a drobné trosky. Identitu pilota se tehdy nepodařilo zjistit.

 

            

Článek v časopisu Zápisník Z´78 pojednávající o případu havárie u Nížkovic, vpravo motor Klimov VK-107 po vyzdvižení

 

Kulomety UBT r. 12,7 mm

 

 

Motor stroje je dnes vystavený v leteckém muzeu Vyškov

 

V létě 2015 jsem se vypravil na jižní Moravu v rámci své "Ve stopách Zápisníku" tour. Jak jsem zjistil, popis místa dopadu v článku Z´78 je  hodně zavádějící. Díky článku jsem pátral v nesprávném směru od hájenky. Po několika hodinách hledání jsem se rozhodl zkusit jiný prostor až se dostavil úspěch a místo jsem našel. Od sedmdesátých let se zde skoro nic nezměnilo, dokonce jsem identifikoval i některé stromy z téměř čtyřicet let starých fotek... Drobné trosky JAKu se nachází rozptýlené na velké ploše, až do vzdálenosti 200 metrů od epicentra dopadu.

   

Místo havárie v r. 2015

 

 

   

Část bloku motoru Klimov VK-107

 

   
Úlomek vrtulového listu- podle lomu je zřejmé, že motor pracoval až do nárazu do země. Část konstrukce letadla

 

 

   

Zbytky munice do kulometů UBT  r. 12,7 mm

 

Pavel Krejčí 2.2016