Jakovlev Jak-1b 

 

pilot, jednotka ?

 

Hať okr. Opava   duben 1945

 


 

Ilustrační kresba Jak-1b /airwargame.com/

 

 Háj, do kterého se stroj v roce 1945 zřítil /8.2015/

 

 

V roce 1945 již obstarožní stíhací letoun Jak-1 se zřítil v závěrečných týdnech II. světové války zhruba 2 km severně od obce Hať na Opavsku. Stroj dopadl do malého  lesíku a shořel. Podle rozptylu trosek je zřejmé, že letadlo dopadlo na zem naplocho, bez dopředné rychlosti, pravděpodobně ve vývrtce.

Na místo nehody mě v létě 2015 nasměroval Radovan Frait, za což mu patří velký  dík. Byl to první Jak-1, se kterým jsem se setkal, takže nález jakéhokoliv fragmentu pro mě hodně znamenal. Na místě dopadu se dodnes nachází velké množství zbytků trubkové konstrukce letounu. Jak-1 byl smíšené konstrukce. Trup byl svařený z ocelových trubek a potažený plátnem, křídla a kormidla byly dřevěné. Z hliníkových plechů byly pouze kryty motoru a několik částí trupu. Tomu odpovídala i skladba nalezených trosek. Kromě trubek  jsem nalezl  pouze několik plechů a drobnějších kovových částí. Z jedné z nich se později doma, po prozkoumání fotografií kokpitu, vyklubalo kolo pro vysouvání/zasouvání vztlakových klapek.

O nehodě mi nejsou známa bližší data. Moravští badatelé pátrající v archivech CAMO již ale jistě vědí... Takže toto bude upřesněno později.

 

Děkuji Radkovi za pomoc s nalezením místa! Bylo to fuška, ale povedlo se :-)!

 

 

Místo dopadu / 8.2015/

 

   

Velké množství zbytků trubek ze stroje. Na snímku vpravo trubková konstrukce Jaku, který byl před několika lety vyzdvižen z jezera v Rusku.

 

   

 Plechy ze smíšené konstrukce Jaku

 

   

 Plechy po očištění, na plechu vpravo část zajímavého loga

 

 

 Zbytek kola, kterým se ovládaly vztlakové klapky

 

 

Pavel Krejčí 3.2016