Iljušin Il-2m3

 

637. bitevní letecký pluk

 

ppor. Ivan Kiotov, voj. N.A. Komlev

 

Dobroslavice okr. Opava     20.4.1945

 

 

Ilustrační obrázek  Il-2m3

 

 

 

   

 

 

2015

 

 

 2019  Foto: Jan Tvrdý

 

"Šturmovik" s posádkou Kiotov/Komlev byl sestřelen 20.4.1945 nedaleko obce Dobroslavice na Opavsku. Letoun dopadl pod strmým úhlem do lesa asi kilometr jihovýchodně od obce.  Oba letci na místě zahynuli. Všude v okolí se urputně bojovalo, po lesích se válela nevybuchlá munice, proto se do odklízení trosek po válce nikomu moc nechtělo. Nakonec byly odklizeny jen ty trosky, které zůstaly na povrchu. V roce 1980 se případu věnoval časopis Zápisník. Lidé z týmu kolem tohoto časopisu místo lokalizovali a pomocí bargu zbytek trosek vyprostili ze země. Byly objeveny trosky kabiny včetně pancířů, které chránily posádku, byla nalezena řídící páka, zbytky řízení. Byly rovněž nalezeny kosterní pozůstatky posádky. Ve zhruba třímetrové hloubce byly nalezeny části motoru včetně reduktoru. 

Poblíž místa havárie byl později vybudován pomník, který se zde nachází dodnes.  Jméno palubního střelce je na pomníku uvedeno nesprávně- Komlov- správně Komlev.

Toto místo je poměrně dobře známo mezi hledači letadel, přesto se ještě v dnešní době v okolí dají nalézt zajímavé fragmenty. V r. 2009 jsem zde nalezl hezkou krytku z křídla, několik pěkných fragmentů pak v r. 2015.

 

   

 

 

 

 Informace čerpány z časopisu Zápisník ´Z80 a knihy "Pod křídly je Ostrava" autora Jaromíra Bally, nakl. Profil 1985

 

 Pavel Krejčí 3.2016