Junkers W.34      D-ORUP

 

Let. učiliště Gliwitz

 

kopec Hemberg, dnes Křemenáč  11.9.1937

 

 

   

 

   
                                    Výrobní štítek letounu         Palubní lampa,kontrolka stavu paliva,tlakoměr a další drobnosti

 

Na podzim r.2007 byla podniknuta výprava na místo havárie letounu Ju W. 34 D-ORUP, který havaroval 11. září 1938 pravděpodobně z důvodu špatného počasí. Lokalita se nachází v Jeseníkách na kopci Hemberg- dnes Křemenáč. Na výpravě se podílel pan Petr Sikora z České Vsi, který nalezl v archivech dokumentaci týkající se tohoto případu, za což mu patří velký dík.


V dokumentech je možné se dočíst okolnosti případu, zajímavá je zmínka, že na nehodě neměl nikdo vinu, protože na vině bylo počasí. V dnešní době by se taková okolnost jednoznačně za vinu pilotovi dávala, protože je to právě pilot, který se nesmí do podobného počasí dostat, pokud není schopen v něm letět.


Po delším pátrání, kdy jsme se s Petrem již vzdávali naděje, že bysme  místo havárie našli, jsme  již na zpáteční cestě objevili nález nejcennější- výrobní štítek letounu. Po pátrání v okolí jsme lokalizovali místo dopadu. Nálezů na místě bylo poskrovnu, vlezly se prakticky do hrsti. Jednalo se ještě o palubní lampu, kontrolku zbytku paliva, ventil a kus bloku motoru. Místo bylo opravdu důkladně uklizeno hned po havárii. Vzhledem k množství nálezů a tomu, že byly rozesety na několika čtverečních metrech je opravdu s podivem, že se nám podařilo místo na tak velké ploše najít.

     


Pavel Krejčí 12.2013